Samsung S10 ailesinde yüz kilidi kandırılabiliyor

Samsung S10 cep telefonu modellerinde bulunan yüz kilidi özelliğinin bir başka telefonda bulunan fotoğraf ya da video ile kandırılabildiği ortaya çıktı.

Samsung S10 ailesinde yüz kilidi kandırılabiliyor

Samsung'un Galaxy S10 ailesi 20 Şubat'ta ABD'de yapılan bir lansmanla tanıtılmıştı. Ülkemizde de satışa sunulan S10, S10E ve S10+ modellerinden oluşan telefonlarda bulunan yüz tanıma özelliğinin bir başka telefondaki fotoğraf ya da video görüntüsü ile kandırılabildiği ortaya çıktı.

Samsung S10 ailesinde yüz kilidi kandırılabiliyor

Gerek sosyal medyada gerekse YouTube üzerinde yapılan testlerde ortaya çıkan durum telefon modellerinde büyük bir güvenlik açığı oluşturabilecek bir sorunun bulunduğu da gösteriyor.

Son dönemin ünlü YouTube kanalı Unbox Therapy'de yayınlanan bir videoda da gösterilen bu sorun, telefonu açmak için kullanılan yüz kilidinin basit bir video ile kandırılabildiğini gösteriyor. Şimdi isterseniz ilgili videoyu aşağıda izleyelim:

Videoda da görüldüğü gibi Galaxy S10 modelinin yüz kilidi özelliği çok kolay bir şekilde kırılabiliyor. Ayrıca kullanıcılardan gelen bir diğer şikayet ise parmak izi okuyucunun düzgün çalışmadığı yönünde. Bazen parmak izini okuyan ekrana gömülü algılayıcı bazı durumlarda okuma gerçekleştiremiyor.

Konuyla ilgili olarak Samsung cephesinden henüz resmi bir açıklama gelmedi. Geldiği zaman yine bu sayfalarda sizlerle paylaşacağımızı belirtelim. Öte yandan muhtemelen yapılacak bir yazılım güncellemesi ile bu sorunun ortadan kaldırılması da mümkün olacaktır diye düşünüyoruz. 

Telefonlarda bulunan yüz tanıma özelliği geçmişte de bu şekilde kandırılmıştı. Ancak Galaxy S10 ailesi gibi amiral gemisi cep telefonlarındaki bu özelliği bu kadar kolay aşılabilmesi pek makul bir durum değil. Umarız en kısa zamanda yapılacak bir güncelleme ile bu sorun ortadan kaldırılır. 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Samsung Galaxy S10 modellerinde yüz tanıma özelliğinin bu kadar kolay kandırılabilmesi normal mi? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.