Mobil

Samsung, Tizen işletim sistemli bir telefon geliştiriyor

Gelişmekte olan piyasaları hedef alacak telefon, giriş seviyesi özelliklere sahip olacak.

Samsung, Tizen işletim sistemli bir telefon geliştiriyor

Piyasaya sunulması defalarca ertelenen Tizen işletim sistemi akıllı telefonlarda ilk olarak Samsung Z modelinde kullanıldı. Yılın ilk yarısında tanıtılan telefon aylar geçmesine rağmen hala kullanıcılarla buluşmuş değil. Telefonun çıkışı, işletim sisteminin ve özellikle de uygulama mağazasının kullanıcı ihtiyaçlarını karşılama noktasında yeterli seviyede olmadığı gerekçesiyle ertelendi.

Samsung cephesinde bu ertelemeye rağmen Tizen işletim sistemiyle çalışan bir telefonun geliştirdiği iddiası ortaya atıldı. Şirkete yakınlığıyla bilinen SamMobile sitesinin okuyucularına duyurduğu habere göre Tizen işletim sistemli yeni telefon Samsung Z’nin aksine daha düşük özelliklerde olacak.

Giriş seviyesinde konumlandırılacak model çift SIM kart desteği, 3.2MP arka kamera, FM radyo gibi özellikleri barındıracak. Telefon Hindistan gibi gelişmekte olan piyasaları hedef alacak.

Android ve iOS’un hakim olduğu mobil dünyasında yeni bir işletim sisteminin özellikle üst kategoride etkili olması çok zor. Bu sebeple Samsung’un düşük fiyatlı telefonlarla gelişmekte olan piyasalarda Tizen işletim sistemini yaygın hale getirmek istemesi beklenen bir hamleydi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.