Mobil

Samsung Türk malı Galaxy telefon üretecek!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung Türk malı telefonu için düğmeye bastı. Önümüzdeki hafta bazı Galaxy modelleri Türkiye'de üretilecek.

Samsung Türk malı Galaxy telefon üretecek!

Teknoloji devleri Türkiye pazarına teker teker girmesinin ardından şimdi de ülkemizdeki yatırımlarına hız kazandırmaya başladı. OPPO'nun İstanbul/Tuzla bölgesinde üretim tesisi kuracağını açıklamasının ardından bugün de Samsung cephesinden haber geldi.

Aktarılan bilgilere göre; Güney Koreli Samsung, önümüzdeki hafta Türkiye'de bazı Galaxy modellerinin üretimine resmi olarak başlayacak. Şu an Türkiye’de üretilen 10 adet Samsung televizyon modelinin 4’ü Atmaca Elektronik’in fabrikasından çıkıyor. Muhtemelen Galaxy telefonları da yine Atmaca Elektronik'in fabrikasında üretilecek. 

Söylentilere göre; Atmaca, fabrikasında Samsung için özel bir bölüm oluşturmuş. Samsung'a ayrılan bu bölümde yıllık 3 milyon adet Galaxy modelinin üretilmesi tahmin ediliyor.

Bildiğiniz gibi Türkiye'de üretim tesisi kurmak isteyen yabancı firmaların yerlileşme ve ihracat şartı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından getirilmişti. Samsung da bu süreçte Galaxy modellerinin bazı parçalarını tedarik etmek için Türk firmalar ile anlaşma yapacak.

Araştırma firması olan GFK tarafından yayınlanan rapora göre; Türkiye akıllı telefon pazarında Samsung yüzde 40.4'lük bir paya sahip. Ülkemizde popüler marka konumunda olan Samsung'un Türkiye'de üretime başlayacak olması da oldukça sevindirici bir haber.

Samsung'un ilk etapta hangi telefonlarını Türkiye'de tanıtacağı henüz bilinmiyor. Muhtemelen konuyla ilgili resmi açıklama yapıldıktan sonra bu modeller de kesinleşir. Geçtiğimiz gün Galaxy S21 ailesini tanıtan Samsung, belki bu modellerin bir bölümünü de ülkemizde üretir. Kim bilir?

Üretim hattının Türkiye'ye kayması, fiyatları nasıl etkileyecek bilinmiyor. Ancak tahminlere göre; üretimin Türkiye'de artması ile telefon fiyatlarında bir düşüş yaşanacak. Bu düşüşün etkilerini 2021'in sonunda göreceğiz.

Yorumlar
ERKAN
Hazır gelen parayı devlet kaptırmaz 1999 da deprem vergisi çıkardılar geçici dediler yıl 2021 hala devam ediyorlar ben başka ülkede 12 saat cumartesi pazar dahil çalışsam zengin olmuştum ana turkiye de malesef kıt kanaat geçiniyorum
Cevapla
OTORİTER OBJEKTİF
ARKADAŞLAR SİZDEN RİCAM CUMHURBAŞKANLIĞINA İSTEKTE BULUNALIM NORMALDE %99 OLAN TELEFON VERGİSİ ÜLKEMİZDE ÜRETİLEN TELEFONLARDA %50 OLSUN BÖYLECE YERLİ ÜRETİM TEŞVİK EDİLİR 🙏
Cevapla
Gürsel
%10-%20 yeter bence
💎G@kko💎
Her zaman deyidim gün gelecek süper güç biz olacayık diye bahan gızidiler yavaş yavaş dediklerim çıki
Cevapla
Namık Kemal
Namık Kemal
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.