Mobil

Samsung üretimi ilk GPU, Galaxy S8 ya da Galaxy S9’da kullanılacak

Samsung'un GPU pazarına gireceği bir kez daha gündeme geldi. Detaylar haberimizde...


Mobil dünyasında yarı iletken donanımların üretimi noktasında rakipsiz olan Samsung, 2017 ya da 2018’de kendi GPU’sunu (grafik işlemcisi) akıllı telefonlarda kullanabilir. Geçtiğimiz yıldan bu yana iddia edilen bu gelişme artık daha yüksek sesle dillendiriliyor.

Çin’den gelen son haberlere göre Samsung muhtemelen Galaxy S8 ya da Galaxy S9’da kendi CPU ve GPU birimini kullanacak. Samsung üretimi Exynos işlemcilere bu defa yine Samsung üretimi GPU eşlik edecek. Yeni GPU, Exynos işlemciyle birlikte Heterojen Sistem Mimarisi üzerine inşa edilecek. GPU bu sayede CPU ile aynı veri ve bellek yolunu kullanarak telefonun genel performansını ve gelişmiş grafik performansını artıracak.

Samsung cephesinden konuya ilişkin henüz resmi açıklama gelmedi, fakat test sürecinin belirli bir aşamaya gelmesinin ardından Güney Koreli üreticiden GPU çalışmalarının başladığına dair haberlergelebilir.

Samsung halihazırda Exynos işlemcilerle birlikte ARM üretimi Mali GPU’lar kullanıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.