Samsung ve Apple’ı zor günler bekliyor

Araştırma şirketleri tarafından yayınlanan son raporlara göre Samsung ve Apple’ı hayli zor günler bekliyor. İşte konu hakkındaki detaylar.

Samsung ve Apple’ı zor günler bekliyor

Akıllı telefon pazarının geneline baktığımızda 2 isim dikkat çekiyor. Apple ve Samsung. Bu iki şirket uzun bir süredir pazarın zirvesinde yer alıyor. Ayrıca premium olarak nitelendirilen en pahalı telefonların yer aldığı segmentteki satışların büyük bir çoğunluğu da bu iki isme ait.

DigiTimes Research tarafından yapılan son araştırmaya göre koronavirüs salgını mobil pazarda en çok premium segmentteki ürünleri vuracak. Yani salgının maddi yansımasını en çok hisseden üreticiler Samsung ve Apple olacak.

Samsung ve Apple’ı zor günler bekliyor

Araştırmalar koronavirüs salgını nedeniyle akıllı telefon pazarında yüzde 15 oranında bir düşüş ön görüyor. Normal şartlarda 2020 yılında 1.15 milyar akıllı telefon sevkiyatının gerçekleşmesi bekleniyordu. Fakat yüzde 15’lik düşüş ile birlikte bu sayı 970 milyona kadar düşecek. Bu düşüşün büyük bir kısmı ise üst segment modellerde gerçekleşecek.

Samsung ve Apple’ı zor günler bekliyor - Resim : 1

Analistlerin genel tahmini koronavirüs salgınından ötürü insanların pahalı telefonlara daha mesafeli hale gelecekleri yönünde. Bu da akla direk olarak Apple ve Samsung’u getiriyor. Malum üst segmentte genel rekabet bu ikili arasında sürüyor. Özellikle Apple’ın bu hususta büyük yara alacağı tartışılmaz bir gerçek. Zaten Tim Cook ve ekibinin durumu kabullendiği ve üretimi sınırlandırdığı da sızdırılan bilgiler arasında.

Bir diğer dedikodu ise iPhone 12 modellerinin bilinçli olarak Kasım ya da Aralık ayında satışa sunulacağına yönelik. Malum Apple mevcut modellerin satışını bir süre daha devam ettirmek için böyle bir yol seçmiş olabilir. Yine de bekleyip göreceğiz.