Mobil

Samsung, 'Yeni Exynos 5 octa'yı önümüzdeki hafta tanıtacak

Mobil dünyasının en güçlü çözümlerinden bir olan Exynos 5 octa, önümüzdeki hafta daha güçlü bir yapı ile karşımıza çıkacak.


Samsung, ARM mimarisi üzerinde inşa ettiği yeni nesil işlemcisini CES 201 etkinliğinde resmiyete kavuşturmuştu. Şu ana kadar sadece Galaxy S4’te yer alan işlemci toplamda 8 çekirdekten oluşan biri yapı sunuyor. Ancak söz konusu 8 çekirdek 4’erli iki küme halinde işlev görüyor. 1.6GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli Cortex-15 birimi işlemcinin gücünü ortaya koyarken, Cortex-A7 mimarisini oluşturan diğer dört çekirdek ise daha basit işlemler yürüterek pil tasarrufu sağlıyor.

1374174862_samsungexynosevolved.jpg

Samsung bugün resmi Twitter hesabı üzerinden bir görsel paylaşarak Exynos 5 octa işlemcisini geliştirdiğini duyurdu. Söz konusu yenilik ya da başka bir ifadeyle güncellemeye dair herhangi bir açıklama yapılmadı, ancak paylaşılan görselden işlemcide yer alan saat hızının artırılacağı rahatlıkla anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra Güney Koreli üreticinin 8 çekirdeğin aynı anda çalışması için bir süredir çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Yenilenen Exynos 5 octa ile akıllı telefondaki kimi işlemler yürütülürken 8 çekirdeğin aynı anda çalışması sağlanabilir.

Twitter üzerinden yapılan açıklama sonrası birçok kaynak söz konusu işlemci için Galaxy Note 3’ü işaret ediyor. Son dönemde gerek AnTuTu test kriteri ve gerek ortaya çıkan sızıntıların büyük bölümünde Galaxy Note 3 için iki işlemcinin adı geçiyordu. Bunlardan biri 2.3GHz frekans hızında çalışan Snapdragon 800, bir diğer ise muhtemelen yenilenen Exynos 5 octa olacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.