Mobil

Samsung'un Exynos Octa 7 işlemcisinin detayları ortaya çıktı

Samsung mobil işlemci konusunda rakiplerini nihayet geçecek mi?

Samsung'un Exynos Octa 7 işlemcisinin detayları ortaya çıktı

Mobil sektörde kendi işlemcilerini tasarlayan firmaların sayısı oldukça azdır. Bunların en başında ise Apple ve Samsung gelmektedir. Nanometre yarışında da en önde yeralan 2 firma rakiplerine bu bağlamda fark atmaktadır. Huawei'de kendi işlemcisini tasarlayan firmalar arasında yer aldığını hemen hatırlatalım.

Firmaların kendi işlemcisini tasarlamanın en önemli avantajı ise telefonalrın tasarımını gelen işlemciye göre değil kendi istediği gibi şekillendirebilemeleridir. Huawei Ascend P6'da yada P7'de kendi işlemcisini kullanmasaydı sizce telefon bu denli ince olabilir miydi? Yada Apple kendi işlemcisini tasarlamasaydı çift çekirdekli ve 1,3 GHz hızlarda ürettiği çipi ile tüm sektöre kafa tutabilir miydi?

Samsung ise mobil işlemci üretme konusunda son yıllarda büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Exynos 5 ile tepeye oynayan firma Microsoft gibi bir rakkam atlayarak yola devam edeceğini ve bundan sonraki mobil işlemcilerini Exynos 6 değil Exynos 7 olarak adlandıracağını duyurdu.

Geçtiğimiz yıl Apple'ın A7 yonga setiyle tanıştığımız 64 bit segmentine henüz yeni yeni mobil işlemci üreten firmalardan Samsung Galaxy Note 4'te kullandığı Exynos 5433 işlemcisi ile 64 bit yonga setine adım atmıştı. Telefon henüz elimize ulaşmadığı için açıkçası bizim için bu yonga seti halen kapalı kutu fakat Samsung artık yola 64 bit ile devam edecek gibi görünüyor.

 1413468264_samsung-galaxynote-4-official-launch-specs-price-launch-date-660x330.jpg

Samsung yeni nesil Exynos 7'de Exynos 5433'te olduğu gibi 4 adet Cortex-A53 ve 4 adet Cortex-A57 çekirdeklerinin tümünün çalıştığı bir sistemi benimsiyor (big.LITTLE). 8 çekirdekli ve 64 bitlik yeni nesil yonga setinin grafik birimi de geliştirilmiş (hızı arttırılmış) Mali T-760 olacak. Bu yonga setinin Qualcomm'un Snapdragon 810 yonga setiyle hemen hemen aynı donanıma sahip olması ise performans anlamında da aynı olabileceklerini akla getiriyor.

1413468668_sasmsung-exynos-5433-note-4.png

Samsung'un Exynos 7 yonga setinin 20 nanometre üretim süreciyle üretilmesiyle birlikte hem performans hemde güç tüketimi konusunda büyük bir yenilik sunması bekleniyor. Performans anlamında Exynos 7'nin bir önceki nesil Exynos 5'e %57 oranında fark atacağı belirtiliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.