Mobil

Samsung’un iki efsanevi telefonun daha güncelleme hayatı son buldu

Güney Koreli teknoloji devi tarafından yapılan açıklamaya göre, bir dönemin efsanevi isimleri olan iki model daha güncelleme listelerinden çıkarıldı. İşte detaylar.

Samsung’un iki efsanevi telefonun daha güncelleme hayatı son buldu

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, özellikle son beş yıl içerisinde güncelleme konusunda oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Daha önceki dönemlere baktığımız zaman, şirketin en çok eleştirildiği konu olan ve bir türlü güncellemeler konusundaki sözlerini yerine getiremeyen Samsung, sonrasında olağanüstü bir gelişim göstererek Android’in açık ara en iyi güncelleme desteği veren markası haline gelmişti.

Ancak Samsung’un bu güncelleme politikasında yaşanan değişikliğin son birkaç yıla damgasını vuruyor olması, odak noktasında da daha yeni telefonların olduğunu gösteriyor. Yani daha eski modeller için Samsung tarafından verilmiş uzun vadeli sözler bulunmuyor.

Samsung’un iki efsanevi telefonun daha güncelleme hayatı son buldu

Örneğin bir dönemin efsanevi akıllı telefon modellerinden biri olan Galaxy Note 9, 2018 yılında piyasaya Android 8.1 işletim sistemiyle çıkmış daha sonra ise ancak Android 10 tabanlı One UI 2.5 güncellemesine kadar terfi edebilmişti. Bundan sonraki süreci sadece 3 ayda bir servis edilen güvenlik yamalarıyla geçiren Note 9 modeli bugünden itibaren bu güvenlik güncellemelerini de alamayacak çünkü Samsung’un güncelleme listesinin dışında bırakıldı.

Tabi Galaxy Note 9’un başına gelen bu durum, tehlike çanlarının Galaxy Note 10 için de çalmaya başlaması manasına geliyor. Nitekim en son Android 12 tabanlı One UI 4 güncellemesini alan bu telefon, maalesef hiçbir zaman Android 13 işletim sistemini göremeyecek. Öte taraftan, Galaxy S9’un da tıpkı Galaxy Note 9 gibi güncelleme listelerinden çıkarılan bir diğer model olduğunu da hatırlatalım.

Yorumlar
Eren şahin
Neden samsung note serisinde bu çanlar çalıyor iphone gibi belirli bir yıldan sonraki cihazları kaldırsın model model yazılımdan dışlıyor ben samsung un note kullanıcısıyım note 5 den beri dir bu yazılım ve geliştirme hakkındaki bu haberleri görmekten sıkıldım bende note serisine samsung gibi bıraktım bir tek note 9 kaldı elimde onun dışınde evde 3 iphone var ve yıllarımı boştan yere samsung ta harcadığımı anladım
Cevapla
Hülagü
Valla benzer durumdayım.Note 5 ve Note 9 var.İyi hoş da bu telefonlar piyasadan silindi.Apple 6 ve üstü hala piyada da.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.