Samsung'un mobil cihazlara sunacağı 64-bit desteği beraberinde neler getiriyor?

64-bit desteği mobil dünyasında rekabeti bir adım daha ileri götürecektir.

Samsung'un mobil cihazlara sunacağı  64-bit desteği beraberinde neler getiriyor?

iPhone 5S lansmanında dikkat çeken yeniliklerden biri mobil cihazların 64-bit desteğine (en basit şekilde performans artışı) kavuşması oldu. Bu alanda bir ilki temsil etmeyi başaran Apple'ın ardından Samsung da üst düzey yöneticisi ve aynı zamanda şirketin CEO görevini yürüten JK Shin ile gelecek nesil Galaxy cihazlarda 64-bit desteğine yer vereceklerini bildirdi.

64-bit desteğinin mobil cihazlarda yer bulması için en az 4GB RAM ya da işletim sistemi için gerekli optimizasyonlar gereklidir. Apple'da bu durum ikinci seçenekte karşımıza çıkıyor. Samsung tarafına baktığımızda ise 64-bit desteğinin telefonlarda kullanılabilmesi için öncelikle Android'in çekirdek seviyesinde çeşitli kodlara yer vermesi gerekiyor. Android henüz 64-bit desteği sunmuyor ve muhtemelen Android 4.4 KitKat ile işletim sistemi 64-bit desteğine kavuşmuş olacak.

Kavuşacak zira önümüzdeki yıl mart/nisan döneminde tanıtılması beklenen Galaxy S5'in 64-bit desteğine sahip ilk Samsung cihazı olması bekleniyor. Bu gelişmeden yola çıkaracak varacağımız ilk detay; Android 4.4 ile 64-bit desteği mobil dünyasının büyük bölümü için artık kullanılabilecek.

1379237550_samsung-galaxy-note-3-jk-shin-040913.jpg

JK Shin tarafından yapılan açıklamayı farklı bir boyuttan daha ele alacak olursak; 64-bit desteği en verimli şekilde kullanabilmek için sistem asgari 4GB RAM'e ihtiyaç duyuyor. Peki 4GB RAM'e mobil cihazlarda yer verilebilir mi?

Galaxy Note 3'ün 3GB RAM'e sahip olduğu dikkate alındığında CES 2014 ve MWC 2014 etkinliklerinde rekabetin daha da ileri taşınması adına 3GB RAM'e sahip birçok modelin tanıtımına şahit olacağız. Hatta bu noktada Xperia Z2'nin ismi geçmeye başladı bile.

Mobil dünyasının bir numaralı ismi olan ve aynı zamanda birçok ilki hanesine yazdırmayı başaran Samsung, 64-bit desteğini kullanıcılarına en verimli şekilde sunmak adına Galaxy S5'te 4GB RAM'e yer verebilir. RAM üretimi noktasında mobil sektörünün öncü markalarından olan Samsung zaten 4GB RAM üretimine başladığını geçtiğimiz haftalarda duyurmuştu.

Ekim ayı içerisinde Nexus 5 ve Android 4.4 KitKat lansmanı bekleniyor. Yeni sürüm, kullanıcı arayüzü ya da günlük kullanımda doğrudan kullanıcıyı ilgilendiren ne tür yeniliklere yer verir bunu kestirmek henüz zor, ancak altyapıda 64-bit desteğinin yer alacağı artık netleşen bir detay olarak görünüyor. (Android 4.4.x adında ara bir sürümde de destek sunulabilir)

Android'in her geçen gün daha fazla sistem gereksinimine ihtiyaç duyması ve 64-bit desteğinin en verimli şekilde kullanılması adına da önümüzdeki yılın ilk yarısından itibaren 4GB RAM'e sahip telefonların günlük hayatta yer alacağını öngörebiliriz.

Alt bölümde yer alan yorum kısmında konuya ilişkin görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.