Mobil

Samsung'un TouchWiz Arayüzünün 5 Yıllık Gelişimini Merak Ediyor musunuz?

Samsung TouchWIZ arayüzü bakın nereden nereye gelmiş?

Samsung'un TouchWiz Arayüzünün 5 Yıllık Gelişimini Merak Ediyor musunuz?

Sasmung'un TouchWIZ arayüzü hepimiz tarafından "yavaşlığı ve geç tepki vermesiyle" eleştirlen bir arayüz olmuştur. Üzülerek belirtmeliyim ki Galaxy S5'te de değişen pek birşey yok. Evet daha hızlı bir TouchWIZ bizleri karşılamaktra ama yeryüzündeki en hızlı işlemci ve en hızlı 1866 MHz hızında çalışan 2 GB DDR3 belleklerin olduğu bir telefondan daha yavaşını beklemek zaten olduça saçma olmaz mıydı?

Samsung her yeni amiral gemisi modeliyle birlikte TouchWIZ aryüzünde büyük değişikliklerede imza attı. Gelin bu değişiklikleri birlikte hatırlayalım. 

  • Ana Ekran

Samsung ana ekranı günden güne değiştirmiş ve en kullanılabilir widgetları eklyerek daha kullanıcı dostu bir ana ekranı bizlere sunmuş olarak görünüyor. Gelişim sürecini dilerseniz aşağıdaki resmlerden şöyle bir hatırlayım;

1398859511_home-touchwiz.jpg

  • Menüler

Meü geçişleri TouchWIZ arayüzünün en güzel çalışan taraflarından biri olabilir. Bu geçişler oldukça optimum bir şekilde çalışırken konu rehber yada mesajlar uygulamasına gelindiğinde ise TouchWIZ arayüzü tek kelimeyle sınıfta kalmakta. 8 çekirdekli 3 GB Ram'e sahip telefonların rehberde takılma sorunları yaşamasını kronik bir hale çeviren ve bunu normalleştiren Samsung'tan bu işi çözmesini istiyoruz. 

1398859742_app-drawer.jpg

  • Bildirim Çubuğu

Android ekosistemi için bildirim çubuğu tek kelimeyle olmazsa olmaz bir gerçek. iOS işletim sisteminin uzun süre kayıtsız kaldığı bildirim çubuğu teknolojisi iOS 6 ile birlikte sunulmuş ve iOS 7 ile birlikte aşağıdan yukarıya çıkan bir bildirim çubuğu daha sisteme entegre edikmişti. TouchWIZ arayüzündeki bildirim çubuğuda zaman içine büyük bir farklılaşma gösterdi. Dilerseniz bildirim çubuğundaki bu değişimi gelin birlikte inceleyelim.

1398859924_notifications.jpg

  • Kamera

Kamera konusunda donanım üreticileri son 5 yılda büyük bir ilerleme kaydettiler. Buna bağlı olarak yazılım anlamında da büyük bir atılım gösteren TouchWIZ arayüzü özellikle kamera detaylarına ulaşılabilme adına büyük bir değişim gösterdi. İşte o değişimin ekran görüntüleri

1398860401_touchwiz-cam.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.