Samsung tablet dünyasını karıştırmaya hazırlanıyor!

Samsung'un yeni orta seviye tabletinde Galaxy Tab S7 FE ismini kullanacağı düşünülüyor. Bilindiği gibi FE (Fan Edition) ismi genellikle güçlü performans ve uygun fiyatı temsil ediyor.

Samsung tablet dünyasını karıştırmaya hazırlanıyor!

Apple iPad Pro serileriyle halen tablet dünyasında çıtayı belirliyor. Fakat iPad Pro'nun yüksek fiyatı ve inanılmaz pahalı aksesuarları özellikle Türkiye gibi gelir seviyesi ABD ve Avrupa ülkelerine göre daha düşük ülkelerdeki insanları iPad Pro almaktan uzak tutuyor. Ülkemizde yeni iPad Pro'nun 11 inç modeli 8600 TL'dan başlıyor. Sadece bir aksesuar olan Magic Keyboard (Sihirli Klavye) fiyatı ise 3000 TL...

iPad Pro Alternatifleri

İşte bu yüzden hem Türkiye'de hem de dünyada, hatta gelir seviyesi yüksek batılı ülkelerde dahi iPad Pro alternatifleri de oldukça ilgi çekiyor. Bu alternatiflerden son zamanlarda en çok dikkat çekeni ise Galaxy Tab S7 serisi. S Pen destekli 120 Hz 11 inç ekranı ve Snapdragon 865+ işlemcisi ile Tab S7 şu anda ülkemizde 4900 TL civarına bulunabiliyor. Bir tablet için fiyat yüksek gibi dursa da bunun üst seviye bir tablet olduğunu ve iPad Pro'ya karşı çıkarıldığını unutmamak gerekiyor. Bu yılki iPad’lere karşı da Tab S8 serisinin yakında geleceği düşünülüyor.

Samsung tablet dünyasını karıştırmaya hazırlanıyor! - Resim : 1
Galaxy Tab S7 FE

Samsung Galaxy Tab S7 FE

Fakat bugünkü konumuz başka bir tablet. Tab S7 serisinin uygun fiyatlı versiyonu ile şimdiye kadar karşılaşmadık. Önceki neslin uygun fiyatlı versiyonu olan Galaxy Tab S6 Lite, Galaxy Tab S6’ya göre çok uygun olmasına rağmen çok fazla özelliğinden feragat edilmişti. Adeta başka bir serideki başka bir tablet gibiydi. Zaten hem telefon hem de tablet dünyasında ismi Lite olan modellerin genelde kaderi aynı. Ana modelin sadece ismini taşıyarak satılmaya çalışılan ve ana modelle alakası dahi olmayan cihazlar. Bu sefer ise durum biraz farklı görünüyor çünkü Galaxy Tab S7’nin uygun fiyatlı versiyonunun adı büyük ihtimalle Galaxy Tab S7 Lite değil, Galaxy Tab S7 FE olacak. Peki bunun anlamı ne?

Bu haber bizi heyecanlandırmayı başardı çünkü Samsung’un akıllı telefon dünyasında FE takısı Lite takısından çok farklı bir anlam taşıyor. FE takısını taşıyan telefonlar Lite’ların aksine bambaşka cihazlar değil de ana modelin sadece birkaç özelliği eksik, karşılığında ise çok daha uygun fiyatlı telefonlar oluyor. Bu da oldukça sevdiğimiz fiyat/performans cihazları anlamına geliyor. Samsung’un yeni Galaxy Tab S7 FE tableti de büyük ihtimalle tam da bunun gibi olacak ve eğer düşündüğümüz gibi olursa piyasayı kasıp kavuracak.

Samsung tablet dünyasını karıştırmaya hazırlanıyor! - Resim : 2
Galaxy Tab S7 FE Arka

5G Bağlantısı, S-Pen, yüksek çözünürlük ve güçlü işlemci

Daha önceden gts7xllite (Galaxy Tab S7 XL Lite) ismi ile sızan tablet yeni haberlere göre Galaxy Tab S7 FE adında piyasaya sürülecek. Tablet 5G destekli ve oldukça güçlü Snapdragon 750G işlemcisinden güç alacak. Ekranı 12.4 inç boyutunda 1600x2560 çözünürlüğüne sahip olacak ve 340 ppi ile oldukça keskin bir görüntü verecek. Arka kısmında iki kamera ve kameraların hizasında da S-Pen’in yerleştirilebileceği manyetik bir kalem yuvası yer alacak.

Galaxy Tab S6 Lite’ın 350 dolar civarından piyasaya sunulduğunu ve ülkemizde şu anda 2300 TL’ya bulunabildiğini varsayarsak Galaxy Tab S7 FE’nin de çok yüksek bir fiyat politikasına sahip olmayacağını varsayabiliriz.