Mobil

Savulun düşmanlar! Türk füzesi UMTAS geliyor!

Türk füzesi test atışlarında tam isabet kaydederek büyük başarı elde etti.

Savulun düşmanlar! Türk füzesi UMTAS geliyor!

Türkiye'nin ilk yerli tasarım tanksavar füzesi UMTAS, Roketsan tarafından geliştiriliyor. Türk füzesi test atışlarında tam isabet kaydederek büyük başarı elde etti.

ROKETSAN, daha öncede aktif lazer güdümlü füzesi CİRİT'i, geçtiğimiz ay Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) satmak için anlaşma imzalamıştı. Şirket şimdi de milli imkanlarla geliştirdiği uzun menzilli tanksavar füzesi UMTAS'ı tamamlamak üzere.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacını milli imkanlarla karşılamak amacıyla başlatılan uzun Menzilli Tanksavar Füze, helikopterlerden kullanılacak ve ana muharebe tanklarına karşı etkili ve rakip tanksavar sistemlerine üstünlük sağlayan birçok özelliğe sahip.


1363687037_196081.jpg

UMTAS, hassas güdüm kontrol sistemine dayanan kullanım konsepti ile kullanıcıya gece-gündüz ve kötü hava koşullarında hedefe kilitleme, hedef üzerinde vuruş noktası seçimi gibi özellikler ile geliyor. Füze, sahip olduğu yüksek performanslı harp başlığı sayesinde ileri teknoloji tank zırhlarına ve beton koruganlara karşı oldukça güçlü. Şimdiye kadar yapılan testlerde füze hedeflerini başarıyla vurdu.

Roketsan ayrıca Lazer Arayıcı Başlıklı Tanksavar Füzesi (L-UMTAS) ve yüksek infilaklı parçacık etkili harp başlıklı füze geliştirilmesine yönelik çalışmalarına da devam ediyor.

Havadan karaya, atış öncesi ve atış sonrası kilitlenebilen yarı aktif lazer güdümlü bir füze sistemi. L-UMTAS, taarruz helikopterlerinden ve kara araçlarından gece ve gündüz atılabilecek harp başlığına göre ana muhabere tankı, zırhlı personel taşıyıcı, kamyon, arazi aracı, siper, bina ve alçak irtifada hava asılı kalan helikopterlere karşı kullanılabilecek. Lazer UMTAS da entegre edildiği ATAK helikopterinden başarılı test atışları gerçekleştirdi.

Yorumlar
Misafir
bu fuze bir ise yaramaz 2500 km fuzeleri yapsinlar söz verdiler nerde ? sözunde durmayana Adam denirmi sözde Tübitak bu yil 1500 km menzilli fuzeyi bitirecek ve 2014 de 2500km uzun menzili yapacak ama ortada hic öyle yapilmis bir fuze yok hersey milleti kandirmak ve milletin oyunu almak biz bunlari yapiyoruz haydi yaptiklarinizi bir görelim 300 km daha fazla menzili olan fuze yok hersey lafta
Cevapla
hacı
biri de allahukber yazmıs tutmayın adamı bir fuzeyle bu kadar galeyana geldi:) demekki arkadas amerikan vatandası olsa amerikadakı buluslar karsısında zevkten olecek:)
Cevapla
max
Arkadaş onu bunu geçte menzilli ne bunun kaç km mesafeden hedefi vuruyor o önemli şuanda füzenin babası india da
Cevapla
Misafir
bundan onbeş yıl önce bu haberi okusam şaka mi bu derdim hatta o yıllar universitede bizim bi espiri mız var di türkiye uzaya roket ne zaman gönderecek diye şeytana sormuşlar goremeyecem diye üzülmüş. .. çok şey değişti gerçekten
Cevapla
vasudeva
Tübitak mükemmel kadrosuyla çalışmaya devam ediyor. Kadronun %90'ının ODTÜ'lü olduğunun altını çiziyorum.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.