Mobil

Sınırsız internette en düşük hız limiti yükseltildi!

Adil Kullanım Noktası uygulamasında iyileştirme yapıldı.


Bazı internet paketlerinin kotalarının ay sonundan önce dolması nedeniyle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 1 megabite düşürülen internet hızının 3 megabite çıkartılmasını onayladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) onayladığı bu düzenleme ile artık bundan böyle Türk Telekom'un toptan seviyede İnternet Servis Sağlayıcılara (İSS) sunmakta olduğu bazı DSL tarifelerinde bulunan ''Adil Kullanım Noktası'' (AKN) uygulamasında iyileştirme yapıldı.

AKN uygulamasının kapsamında, bazı limitsiz tarife paketlerinden hizmet alan abonelerin belli miktarda kapasite kullanımı sonucunda erişim hızının ay sonuna kadar düşürülmesini bulunuyor. AKN uygulaması olan paketlerde DSL kullanıcılarının veri indirme miktarının AKN'yi aşması halinde hız 1 megabite düşürülüyordu.

1342356573_kotali-internet.jpg

Yapılan düzenleme ile AKN sonrası hız seviyesi 3 megabite çıkarıldı. Böylece AKN'yi aşan DSL internet kullanıcılarının internet hızları üç katına yükseltilmiş oldu.

Örnek verecek olursak 8 megabite kadar limitsiz paket kullanan internet kullanıcısı  50 GB'lık kapasite kullanımının tamamlanması durumunda ay sonuna kadar erişim hızı önceden 1 megabite düşürülürken şimdi 3 megabite düşürülecek.

Bu uygulama, adil erişim politikası veya başka adlar altında başta Amerika ve Avrupa ülkeleri olmak üzere, birçok dünya ülkesinde uygulanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.