Mobil

Siri, nihayet Türkçe öğrendi!

Apple'ın sesli asistanı Siri, Türkçe dil özelliğine kavuştu.

Siri, nihayet Türkçe öğrendi!

Apple'ın sesli asistan özelliğini ilk kez iPhone 4S ile birlikte görmüştük. Apple iPhone 4S lansmanında Siri'yi yere göğe sığdıramamış ve bu teknolojinin "gelceğin teknolojisi" olarak algılanmasına sebep olmuştu.

iPhone 5 ve iPhone 5S lansmanlarında ise Siri'den neredeyse bahsedilmemişti. Bunun en önemli sebebi ise Siri'nin konuşulanları tam  olarak anlayamıyor olmasıydı. Amerikan aksanını anlayan ve cevap veren bu sesli asstan bir İngilizin İngilizce konuşmasını bile zaman zaman anlayamıyordu. Bir dilin farklı bölgelerde farklı lehçelerle konuşulduğu bir dünyada Siri'nin bizi tam olarak anlayamaması bu özelliğin Apple tarafından öne çıkartılmayan özellikler olarak algılanmasına sebep olmaktaydı.

Dil desteği konusunda oldukça fakir olan Siri, Apple'ın iOS 8.3 güncellemesi ile birlikte Türkçe dil desteğine kavuştu. Bu günden itibaren dağıtımı başlayan iOS 8.3 Beta 2. sürümüyle Siri Türkçe konuşmaya başlıyor. Deneyenlerin belli noktalarda sorun yaşadığı belirtilse de zamanla bu sorunların aşılacağını düşünmekteyiz.

Siri Türkçe'nin yanında Rusça, Danca, Flemenkçe, Portekizce, İsveççe, Tay ve Hindistan İngilizcesi'ne de destek vermeye başladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.