Mobil

Siz hangisini tercih ederdiniz: Galaxy Note 7 mi yoksa iPhone 6s Plus mı?

Ezeli rakiplerin son amiral gemilerini bütün detaylarıyla karşılaştırıyoruz.

Siz hangisini tercih ederdiniz: Galaxy Note 7 mi yoksa iPhone 6s Plus mı?

Şu anda ürünleri en fazla rağbet gören iki ezeli rakibin ürettiği akıllı telefonlardan birini almak isteseydiniz hangisini alırdınız? Sizler için Samsung Galaxy Note 7'yi ve Apple iPhone 6s Plus'ı kategorisel olarak karşılaştırıyoruz.Bildiğiniz gibi bir ara Samsung telefonlarını tasarlarken Apple'dan esinleniyordu.Şimdiki duruma bakacak olursak durum tersine dönmüş gibi.iPhone 6s çıkalı neredeyse 1 yıl oldu fakat üst seviye özellikleriyle hala adını söyleten bir akıllı telefon.Galaxy Note 7 ise Samsung'un son teknolojisiyle üretilen ve henüz çiçeği burnunda bir akıllı telefon.Peki hangisi daha iyi?

Tasarım


1470695119_tasarim.jpg


iPhone 6S Plus Apple'ın tasarım anlayışının gazabına uğramış gibi.Doğrusu cihazın iPhone 6 Plus'tan tasarım konusunda farklı kılan bir yanı yok.Ayrıca bu geniş kasa kullanım kolaylığı açısından bazen sıkıntılar yaratabiliyor.

Galaxy Note 7 ise kavisli kenarları olan bir ekrana ve yine kenarlardan kavisli camdan üretilmiş arka kısma sahip.Galaxy Note 7, iPhone 6S Plus gibi geniş bir kasaya sahip olsada kullanımı olumsuz etkileyebilecek bir dezavantajı bulunmuyor.Kişisel tercihler bir yana bu açıdan bakarsak kazananın Galaxy Note 7 olduğunu söylemek iPhone 6S Plus için haksızlık olmaz.

Ekran


1470695140_ekran.jpg


Samsung, Galaxy S6'dan bu zamanda kadar ekran konusunda büyük ilerlemeler kaydetti ve Galaxy Note 7'yle bu ilerlemeyi sürdürdüğü açık.Yeni cihaz 2K ekran çözünürlüğüne ve AMOLED ekran teknolojisine sahip.Bu anlamda Galaxy Note 7 kullanıcısına daha canlı renkler ve daha fazla ayrıntı sunabiliyor.

iPhone 6S Plus ise şimdiye kadar üretilen bütün iPhone modelleri içerisinde en iyi ekrana sahip.6S Plus 1080p ekran çözünürlüğüyle ve daha doğal, daha gerçek ve daha iyi kontrast oranı ile öne çıkıyor fakat Galaxy Note 7'yi geçemiyor.Elbetteki ekran konusu da yine zevke kalmış.Fakat çözünürlük ve ekran teknolojisi yönünden bakarsak Galaxy Note 7 iPhone 6S Plus'tan daha üstün bir telefon.

Kamera


1470695159_kamer.jpg


Samsung, Galaxy Note 7'de Galaxy S7 Edge'te kullandığı sensörleri tercih etmiş.Note 6(16 megapiksel)'ya nazaran megapiksel sayısı küçülmüş olsada(13 megapiksel) f/1.7 odak uzaklığı ve 1.4 mikrometre piksel boyutu sayesinde görüntü kalitesi çok daha başarılı.

iPhone 6S Plus'ta ise 12 megapiksel çözünürlüklü kamera kullanılmış olmasının yanısıra f/2.2 odak uzaklığı ve 1.22 mikrometre piksel boyutuna sahip.

Her iki cihaz da OIS yani optik görüntü sabitleyiciye ve 4K çözünürlüklü video kayıt yapabilme özelliğine sahip.

Kamera olarak da Galaxy Note 7'nin daha fazla ışık alabiliyor olması, dolayısıyla gece çekimlerinin daha iyi olması sebebiyle iPhone 6S Plus'tan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Performans


1470695182_performans.jpg


Bu kategoride Android ve iOS'u karşılaştırmayacağız elbette.Çünkü her iki sistem de oldukça başarılı özelliklere ve kullanıcı dostu arayüzlere sahip.

iOS kullanıcı deneyimini ön planda tutsa da kişiselleştirme konusunda Android'in çok gerisinde.Fakat Android'teki bazı uygulamaların iOS'ta olduğu kadar performanslı çalışmadığı da bir gerçek.

Olaya işlemci olarak bakarsak; iPhone 6S Plus Apple A9 işlemcisini kullanıyor.Ayrıca 2 GB RAM de cihazın önemli donanımlarından.Bu haliyle Galaxy Note 7'nin Exynos işlemcisi ve 4GB RAM'i karşısında Benchmark puanlarında oldukça geride kalsada pratikte bu farkı anlamak oldukça zor.Bu sebeple performans konusunda kazananın olmadığını belirtmemiz gerek.

Ekstra Özellikler


1470695197_ekstralar.jpg


Galaxy Note 7 sunduğu ekstra özelliklerle ilgi odağı olmayı başarıyor.S Pen kalemiyle son derece hassas çizimler yapabilir, notlar alabilir veya bir videodan gifler oluşturabilirsiniz.Bununla birlikte Gear VR ile sanal gerçeklik deneyimi yaşayabilirsiniz.Bunların dışında Galaxy Note 7'yi öne çıkaran diğer ekstralar ise IP68 sertifikasına sahip olması, su geçirmeme özelliği ve microSD kart desteğinin olması.

iPhone 6S Plus'ta ise 3D Touch teknolojisiyle ekrana uyguladığınız basınca göre ilgili kısayolları kullanabilir kullanma deneyiminizi geliştirebilirsiniz.

Bu ekstralar kullanıcı tercihlerini oldukça etkilediği için Galaxy Note 7'nin çok daha ön planda olduğunu söylememiz gerek.

Sonuç


1470695214_sonuc.jpg


iPhone 6S Plus başarılı bir phablet olarak görünüyor olsada Galaxy Note 5 ile daha denk.Galaxy Note 7 ise bu rekabeti bir tık öne taşımış durumda.Bu durumda Galaxy Note 7'nin sahip olduğu özelliklerin iPhone 6S Plus için büyük fark yarattığı da ortada.

iOS uygulama konusunda Android'lere göre daha başarılı olsada maalesef bu son kullanıcı için yeterli olmuyor.Eylül'de tanıtılacak olan yeni iPhone modelleriyle rekabet daha farklı bir şekile girecektir.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.