Sizin adınıza açılan kaçak hatları buradan öğrenin!

BTK 'İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmet' başlattı.

Sizin adınıza açılan kaçak hatları buradan öğrenin!

Bilindiği gibi artık TC numarası üzerinden vatandaş üzerine işlem yapılabiliyor. Ancak bu bilgi başkalarının elinde tehlikeli olabiliyor. Çünkü sizin adınıza sizin haberiniz olmadan mal varlığı edinip şirket bile kurabiliyorlar.

Başka bir durum ise adınıza telefon hattı ve cep telefonu alınabiliyor. Habersiz açılan cep telefonu hatlarının farklı amaçlar için kullanılması nedeniyle zaman zaman vatandaşlar mağdur olabiliyor.

1334298762_telefondinleme.jpg

BTK bu duruma bir çözüm buldu ve başkaları tarafından kimlik bilgileri kullanılarak kendilerinden habersiz cep telefonu alınıp alınmadığını merak edenler, 2 Ocak 2013 tarihi itibariyle BTK'nın internet sayfasında açılan hat sorgulama bölümünden kimlik numaralarıyla adlarına başka hat açılıp açılmadığını öğrenebilecekler.

Daha önce de bazı cep telefonu bayileri tarafından, kimlik fotokopisini aldıkları kişilerin bilgisi ve rızası dışında açılan hatların başka isimlere satıldığı yönündeki haberleri görmüştük. Bu şekilde özellikle konuşma ücretinin tahsili için hat sahibine fatura gönderilmesine gerek olmayan ön ödemeli hatlarda daha çok kullanıldığı ortaya çıktı.

Sizde adınıza hat alınıp alınmadığını öğrenmek istiyorsanız buradan BTK'nın internet sayfasındaki hat sorgulama bölümüne giderek öğrenebilirsiniz.