Mobil

SMS ölüyor mu?

Akıllı telefonlar için geliştirilen mesaj uygulamaları SMS'i azalttı.

SMS ölüyor mu?

Cep telefonlarının akıllı telefonlara dönüşmesi ile mesajlaşma şeklide değişti. Artık mobil kullanıcılar SMS yerine akıllı telefonlar için geliştirilen mesajlaşma uygulamalarını kullanmaya başladı.

Şimdi durum öyle bir hal aldı ki atılan mesaj sayısı açısından mesajlaşma uygulamaları, ilk kez SMS'leri geçmeyi başardı. Yeni yapılan araştırmaya göre 2012 yılında WhatsApp ve benzeri uygulamalardan günde 19 milyar mesajlaşma gerçekleşti. Kullanıcılar 17,6 milyar SMS yoluyla mesajlaştılar.

https://www.teknolojioku.com/application/static/data/news/1/1359479563_whatsapp.jpg

Diğer bir araştırmaya göre ise 2012'de tüketicilerin mesajlaşma uygulamalarını kullanmaları nedeniyle operatörlerin SMS gelirlerinde yaklaşık 25 milyar dolar zarar meydana geldi.

2014 yılında bu oranın daha da artacağı söyleniyor. Böyle giderse SMS para kazanamayacak gibi görünüyor.

Yorumlar
Misafir
sms ölmez ama sms paketi ölür
Cevapla
Misafir
sms ölme çünkü 1 tarafta tl olsa diğer tarafta olmasa bile tl si olanın attığı sms karşı tarafa ulaşacaktır.ama whatsapp gibi uygulamalarda her iki tarafında mehakkak internete bağlı olması yada paketi olması gerkli yok veri alışverişi olmaz.
Cevapla
memet
beter olsunlar
Cevapla
QWERTY
Öldü o 40 ı bile cikacak yakinda !
Cevapla
yuri
millet kullansa bizde sms atmak zorunda kalmayız, sadce net paketi alsa yeter, mesajı da aramayı da net üzerinden yaparız ne güzel xd
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.