Mobil

SMS'e indirim geliyor!

BTK, kısa mesaj arabağlantı ücretlerinde yaklaşık yüzde 75 oranında indirime gittiğini açıkladı.

SMS'e indirim geliyor!

Cep telefonunda özellikle gençlerin kullandığı SMS ile ilgili sevindirici haberler geldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yaptığı açıklamada kısa mesaj arabağlantı ücretlerinde yaklaşık yüzde 75 oranında indirime gittiğini söyledi. Avea için mesaj başına 1,87 kuruş olan arabağlantı ücreti 0,47 kuruşa, Vodafone için 1,73 kuruştan 0,43 kuruşa, Turkcell için ise 1,70 kuruştan 0,43 kuruşa indirildi.

BTK internet sitesinde yer alan kurul kararında, kısa mesaj (SMS) sonlandırma ücretlerinin değişen pazar şartları çerçevesinde gözden geçirilmesi ihtiyacı ortaya çıktığı belirtildi.

1365878327_715157173978.jpg

BTK internet sitesinde yayınladığı yerel alan kurul kararında, işletmecilerin kendi şebekelerinde sonlandırılan çağrılar için diğer işletmecilerden talep ettikleri sonlandırma ücretinin yüksek olmasının, çağrı gönderen işletmecilerin maliyetlerinin yükselmesine neden olduğu belirtti ve "Bu nedenle, sonlandırma ücretlerinin düzenlenmesi, işletmecilerin piyasada rekabet edebilecek noktaya gelmeleri, abonelerine farklı ve kaliteli hizmetler sunabilmeleri, ücretlerdeki düşüşün son kullanıcı tarifelerine yansıması ve nihai olarak tüketicilerin daha uygun fiyatlar ile hizmet alabilmelerinin sağlanması yoluyla tüketici refahının artırılması bakımından önem arz etmektedir" dedi.

BTK kararında, Turkcell'in SMS çağrı başlatma, çağrı sonlandırma ücreti 0,43 kuruş, on-net çağrı ücretleri ise 0,73 kuruş olarak belirlendi. Bu tarifeler 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak.

Yorumlar
Bulent
Siz mesajlasmak ve net tartismasina giriyosunuz ama ali arkadasimiz sms neki deyip beni yerlere yatiriyoo :))))))))
Cevapla
ali
Sms neki?
Cevapla
yuri
şuan bi 300 400 bile akıllı telefon alınıyor yanına aylık net paketi alırsın oldu bitti bu devirde sms e para verene yazık gerçekten
Cevapla
yılmaz
Ağzı olan konuşmuş yaa herkeste akıllı telefon mu var ki net üzerinden mesajlassın sms on numara yerini hiç bir şey dolduramaz... :-) )
Cevapla
şener
en alttaki misafir vatandaş sülalesi pc ve internet kullanıyormuş gibi yorum yazmış kendini çok gelişmiş gibi gösteriyor ama bu ona hakaret etme hakkını vermez mesajlaşma günümüzde en etkin kullanılan iletişim sistemidir bende hem cep hem tablet hem evde ve işyerinde pc kullanırım şahsen ama mesajın yeri ap ayrı duyanda kendisini pc doğurdu sanacak 24 saat pc başında ömür çürüten enayi aslında ta kendisidir ... operatörlere gerçekten teşekkür ediyorum gerekliydi bu ..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.