Mobil

Snapdragon 710'a Huawei karşılığı: Kirin 710

Qualcomm'un kısa bir süre önce duyurduğu Snapdragon 710 işlemcisine Huawei'den Kirin 710 karşılığı gelebilir.

Snapdragon 710'a Huawei karşılığı: Kirin 710

Mobil dünyanın önemli rekabetlerinden biri de işlemci cephesinde yaşanıyor. Sektörün neredeyse hakimi konumunda olan Qualcomm, Snapdragon ailesi ile hakimiyiteni pekiştirirken karşısında rakip olarak MediaTek ve Huawei'nin kendi ürettiği işlemciler yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Snapdragon 710 işlemcisini duyuran Qualcomm, bu yeni ürünle yapay zeka desteğini orta sınıf cihazlara da getireceğini açıklamıştı. Bu işlemci yeni nesil 10 nm teknolojisini kullanıyor.

Bu yeni işlemciye karşılık Huawei'nin kendi cihazlarında kullanmak üzere Kirin 710 işlemcisini geliştirdiği iddia ediliyor. İddialara göre bu işlemci firmanın daha önce geliştirdiği Kirin 659 işlemcisinin 12 nm teknolojisi baz alınarak geliştirilecek. Eski teknoloji olacağı için pilömrü ve özellikleri biraz daha düşük olması beklenen Kirin 710 işlemcisinin yapay zeka desteği için bütünleşik bir birime sahip olacağı düşünülüyor.

Huawei ya da alt şirketi HiSilicon şimdilik Kirin 710 ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Ama söylentiler doğru çıkarsa yeni işlemcinin temmuz ayında duyurulması beklenen Huawei Nova 3 ile tanıtılabileceği düşünülüyor. Yine de tüm bu bilgilerin varsayım olduğuru ve gerçek olmama ihtimalinin bulunduğunu belirtelim.

Öte yandan en azından işlemci geliştirme kısmı doğru olabilir. Zira Huawei yakın zamanda üst ya da orta düzey bir işlemci geliştirmedi. P20 modelinde bir önceki modelde de kullandığı Kirin 957 işlemcisini kullanan Huawei'nin yeni bir işlemci seti geliştirmesi muhtemel görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.