Sonunda gerçekleşti! TikTok'un yasaklanmasını ön gören yasa imzalandı!

Montana'nın TikTok yasağı artık resmi. Vali Greg Gianforte, eyalet yasama organı tarafından kabul edildikten bir ay sonra, uygulamayı eyalette yasaklayan bir yasa tasarısını imzaladı.

Sonunda gerçekleşti! TikTok'un yasaklanmasını ön gören yasa imzalandı!

Yasanın 2024'te yürürlüğe girmesi planlanıyor ancak yasal zorluklar bu zaman çizelgesini geciktirebilir.

Yasa, şirketin eyalette faaliyet göstermesini yasaklıyor ve uygulama mağazalarının Montana'daki kullanıcıların TikTok'u indirmesini engellemesini gerektiriyor. Uygulamanın kullanıcıları, hizmeti kullanmanın sonuçlarıyla karşılaşmayacak ancak uygulama mağazaları ve TikTok, yasayı ihlal ettikleri için günlük 10.000 ABD doları para cezasına çarptırılacak.

Eyalet çapındaki yasak ve beklenen yasal zorluklar gelecekte uygulamayı yasaklama girişimlerinin ülke genelinde nasıl sonuçlanabileceğine dair bir ön izleme sunuyor. Bir TikTok sözcüsü yaptığı açıklamada, Montana yasasının kullanıcılarının İlk Değişiklik haklarını "hukuka aykırı bir şekilde" ihlal ettiğini söyledi.

Sonunda gerçekleşti! TikTok'un yasaklanmasını ön gören yasa imzalandı!

Sözcü, "Vali Gianforte, eyalet çapında yüzbinlerce insanı güçlendiren bir platform olan TikTok'u yasa dışı bir şekilde yasaklayarak Montana halkının Birinci Değişiklik haklarını ihlal eden bir yasa tasarısını imzaladı" dedi. "Montanalılara kendilerini ifade etmek, geçimlerini sağlamak ve topluluk bulmak için TikTok'u kullanmaya devam edebilecekleri konusunda güvence vermek istiyoruz, bu arada biz Montana içindeki ve dışındaki kullanıcılarımızın haklarını savunmak için çalışmaya devam ediyoruz.”

TikTok'a yasaklama veya kısıtlama öneren diğer yetkililer gibi, Montana milletvekilleri de TikTok'un Çinli bir şirket olan ByteDance ile bağlarının ABD'li kullanıcıların kişisel verilerini riske attığını iddia ettiler. Şirket, bu tür verileri Çin hükümetine devredeceğini uzun süredir inkar ediyor ve ABD düzenleyicileri tarafından dile getirilen veri güvenliği endişelerini gidermek için Project Texas'a 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Ancak yetkililerin bu çabaların yeterince ileri gitmediğini söylediği ve ABD hükümetinin şimdi ByteDance'i TikTok'u satması için zorlamaya çalıştığı bildirildi. Aksi takdirde, TikTok ülke çapında bir yasakla ve muhtemelen başka bir büyük yasal mücadeleyle karşı karşıya kalacak.