Mobil

Sony kendi işlemcisini üretmeye hazırlanıyor

Mobil dünyasında beklenen başarıyı henüz yakalayamayan Sony'den dev bir adım geliyor. İddiaya göre Sony kendi mobil işlemcilerini üretmeye başlayacak.


Daha birkaç ay öncesine kadar mobil dünyasından çekileceği konuşulan Sony’nin bugün kendi işlemcisini üretme konusunda girişimlere başladığı iddia ediliyor. Sektörün güvenilir kuruluşlarından DigiTimes’ın yayınladığı rapora göre Sony kendi özelleştirilmiş çiplerini tasarlayarak MediaTek ve Qualcomm’a olan bağlılığını azaltmayı hedefliyor. Son kendi tasarlayacağı çipleri Xperia akıllı telefonlarda kullanarak maliyetleri de azaltmayı hedefliyor.

Halihazırda başta Apple olmak üzere Samsung, Huawei akıllı telefonlarında kendileri tarafından özelleştirilmiş çipler kullanıyor. Son dönemde LG’nin Intel ve TSMC ortaklığında Nuclun 2 projesi üzerinde çalıştığını biliyoruz.

1447920079_sony-xperia-z5-compact-premium-min.jpg

Sony kendi mobil işlemcisini tasarlayacak

Sony'nin tasarlayacağı işlemcilerin hacimli üretimi büyük olasılıkla Samsung ya da TSMC tesislerinde gerçekleşecek. Sony son dönem amiral gemisi telefonlarda kullanılan Snapdragon 810 işlemcisinden en fazla çeken üreticilerden biri oldu. Bu durum da göz önüne alındığında Sony’nin ARM’dan satın alarak kendi işlemci tasarımını ortaya koyması, hem bu tür olayların yaşanmasının önüne geçecek, hem de maliyetlerin azaltılması adına şirketin elini güçlendirecektir.

İlk aşamada Sony’den Apple’ın yaptığı gibi çift çekirdekli performansı yüksek işlemciler tasarlaması beklenmiyor, ancak şirketin çip tasarım işine girmek konusunda geç bile kaldığını söyleyebiliriz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.