Mobil

Sony önümüzdeki yıl MediaTek işlemciler kullanabilir

Japon üretinin gelecek yıl 4 ya da 5 modelde MediaTek işlemci kullanacağı iddia ediliyor.


Şu ana kadar MediaTek işlemcili Xperia C modeline imza atan Sony, 2015 yılında MediaTek işlemcili telefon sayısını artırabilir. Bir süre önce gündemde olan konu bu defa DigiTimes kaynakları tarafından dile getirildi. Sony’nin cihazlarda yer vermeyi planladığı işlemcilerden biri 64-bit desteği sunan 1.5GHz hızında çalışan dört çekirdekli ve aynı zamanda LTE modemine de sahip MediaTek MT6732 olacak. ARM Mali-T760 grafik birimine sahip işlemci, Android L sonrasında 64-bit desteğini doğrudan sağlayacaktır.

Orta düzey Xperia telefonlarda yer alması planlanan bir diğer işlemci ise 2.0GHz’de çalışan, düşük güç tüketimli ve 8 çekirdeğe sahip MediaTek MT6752 olacak. Yine 64-bit desteği sunan işlemci tıpkı MT6732’de olduğu gibi ARM Mali-T760 GPU’sunu beraberinde getirecek.

1404642075_13318sony-mediatek-portada-wayerless-660x350.pngMediaTek, dört çekirdekli  MT6732’nin hacimli üretimine bu yıl başlayacak, sekiz çekirdekli MT6752 cephesinde ise hacimli üretimin bu yıldan sonra gerçekleşmesi bekleniyor.

Sony’nin önümüzdeki yıl ciddi manada MediaTek işlemciler kullanmayı planlıyor. Daha uygun fiyatlı MediaTek işlemcilerin kullanılmasıyla birlikte Sony’nin MediaTek işlemcili telefonlar için bootloader kilidinin açılmasına dönük çalışmalar yapması gerecek. Son olarak, Japon üretici amiral gemisi modellerde Qualcomm Snapdargon işlemciler kullanmayı sürdürecek. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.