Mobil

Sony son çeyrekte akıllı telefon satışlarını artırdı

2014'ün son çeyrek raporunu yayımlayan Japon üretici mobil bölümde telefon satışlarını artırmayı başardı.

Sony son çeyrekte akıllı telefon satışlarını artırdı

Kısa süre önce işlerin yolunda gitmemesinden dolayı mobil bölümden 1000 kişiyi işten çıkaracağı konuşulan Sony, 2014'ün son çeyreğinde 11.9 milyon akıllı telefon satarak önemli bir başarı sağladı. Japon üreticinin elde ettiği satış, Samsung, Apple, Xiaomi gibi firmaların yanında sönük kalsa da, son dört yıllık satış performansına bakıldığında Sony'nin en çok Xperia akıllı telefon sattığı dönem geride bıraktığımız çeyrek oldu. Sony bir önceki çeyrekte ise 9.9 milyon telefon satmayı başarmıştı. Son dönemde Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact satışları ciddi manada artırmışa benziyor.

1423089965_sony-q3-fy156-640x419.png

Sony son çeyrekte 20 milyar dolar gelir elde etti. Şirketin faaliyet kârı ise 1.6 milyar dolar olarak açıklandı, fakat yıllık değerlendirmede Sony'nin 1.45 milyar dolar kayıp yaşadığı açıklandı. Sony buna rağmen mobil bölümde 80 milyon dolar net kar elde etmeyi başardı. Geride bıraktığımız çeyrekte olduğu gibi Japon üreticiyi gelir noktasında ayakta tutan PlayStation 4 satışları oldu.

Sony'nin 1 Mart'ta başlayacak Dünya Mobil Kongresi'nde yeni nesil akıllı telefonu Xperia Z4'ü duyurması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.