Mobil

Sony Xperia 1 III fotoğraf makinesi gibi telefon olmuş!

Sony, durdu durdu turnayı gözünden vurdu. Sony Xperia 1 III kamerası ile rakiplerine göz dağı veriyor. Sony Xperia 1 III'ün kamerası bakalım bize neler sunuyor?

Sony Xperia 1 III fotoğraf makinesi gibi telefon olmuş!

Huawei, ZTE ve OnePlus, kamera konusunda Leica, Zeiss ve Hasselblad'den yardım almak zorunda kalmıştı. Bu ortaklıkların meyvesini toplayan bu üç deve şimdi büyük bir rakip geliyor. Sony Xperia 1 III kullanmış olduğu kamera sistemi ile rakiplerinin önüne geçecek gibi görünüyor.

Sony Alpha kameralarını yapan mühendisler Sony Xperia 1 III'ün de lenslerine el atmış.  Sony, Alpha ekibinden optik, yazılım ve görüntü kalitesi mühendislerini işe almış ve profesyonelleri hedefleyen benzer bir deneyim geliştirmeleri için görevlendirmiş. Sony bunu yayınladığı video ile resmi olarak doğruladı ve kameraların nasıl geliştirildiğini açıkladı.

Sony'nin yeni canavarındaki kameraların nasıl geliştirildiğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Japon teknoloji devinin açıklamasına göre; lensler, sensör ve görüntü işleme gibi her şeyi kendi bünyelerinde geliştirdi ve bu da her bileşenin diğerleriyle çalışacak şekilde ayarlanmasını sağladı. Ekip, yalnızca görüntü kalitesini değil, aynı zamanda bir lensin hassasiyetini ve boyutunu da içeren "cameraness" dediği şeye odaklandı.

Xperia 1 III, Alpha serisinden alınan Gerçek Zamanlı İzleme özelliğine sahip. Nesneleri izlemek için AI kullanıyor. Ancak yapay zekanın kafası karışabiliyor. Örneğin; aynı formayı giyen iki futbolcuyu ayırt etmekte güçlük çekebiliyor. İşte tam da bu noktada 3D ToF sensörü devreye giriyor. Samsung'un işe yaramıyor dediği ToF sensörü derinlik verileri AI'nın oyuncuları ayırt etmesine yardımcı oluyor.

Telefonun kamerası spor fotoğrafçılarının ihtiyaçlarına göre ayarlanmış. Bu nedenle hızlı hareket eden nesneleri izleme yeteneği ön plana çıkıyor. Türkiye pazarında satışa sunulmayacak olan bu canavarın DxOMark puanını merakla bekliyoruz. Eğer bu telefon da DxOMark'tan düşük puan alırsa o zaman DxOMark ekibi hakkında söyleyeceğimiz bir kaç kelam söz olacak.

Yorumlar
Sg
Son cümleyi anlamadım. Dxomark'ı tehdit mi ediyorsunuz kötü puan verirlerse diye?
Cevapla
Kimse
😆😆😁👍
WebUser01
Sony bence diğer markaların önünde. Adamlar birbirine benzer klon gibi telefon üretmiyor. Xiaomi, Oppo, Meziu, LG, HTC, Asus, Samsung gibi androidler markaları birbirinin aynısı.
Cevapla
Kılıç
Türkiye'ye tekrar ne zaman gelecek. Gelirse telefon alacaksam ilk tercihim olacak
Cevapla
Kimse
İlla türkiye mı gelmesi lazım
İsmail
Üzgünüm fakat Sony firması Türkiye pazarından çekildi. Uzun vadede gelişi pek mümkün değil.
Yusfu
Son kararı dexomark söyleyecek.
Cevapla
Yusuf
Nezaman gelecek
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.