Mobil

Sony Xperia Z3 ve Z3 Compact pil süreleriyle dikkat çekiyor

Sony'nin yeni amiral gemisi akıllı telefonları pil süresinde dikkat çeken sonuçlara imza attı.

Sony Xperia Z3 ve Z3 Compact pil süreleriyle dikkat çekiyor

Xperia Z3’te Quad HD ekran ve Snapdragon 805’e geçmediği için kullanıcılardan yoğun eleştiri alan Sony, Quad HD ekran için pil tüketimini işaret etse de, rakiplerinin geçtiğimiz aylarda mobil cihazlarda kullanmaya başladığı Snapdragon 805’e neden geçmediğine açıklık getirmedi. Xperia Z3’te yer alan donanıma ilişkin özellikle haber yorumlarında fazlasıyla eleştiri ve tartışmaya şahit olduk. Ekran ve işlemciyi bir tarafa bırakırsak; Sony’nin aslında Xperia Z3’te (Xperia Z2 ile karşılaştırıldığında) önemli gelişmeler sağladığını görüyoruz. ISO değeri en yüksek kameraya sahip telefon olan Xperia Z3, ünlü fotoğraf test sitesi DxOMark tarafından yapılan analize göre Galaxy S5’le birlikte en iyi kameraya sahip mobil cihaz seçildi. 

İnceltilen kasa da Xperia Z3’ün dikkat çeken özelliklerinden biri olmayı başardı. İncelen telefon pil kapasitesi için bir dezavantaj oluştursa da (-ki Xperia Z3’te oluşturdu. Xperia Z2’ye göre pil seviyesi 100mAh düşürüldü) Sony yazılım tarafından sağladığı optimizasyonlar sayesinde Xperia Z3’ün pil ömrünü dikkat çeken bir seviyeye taşıdı. Xperia Z3’ün kullanım süresine değineceğiz ancak Sony’nin IFA’da duyurduğu Xperia Z3 Compact için de bir paragraf açmak lazım.

1411505345_88.jpg

Akıllı telefonlarda büyük ekranlar aldı başını gidiyor. Kullanıcıların büyük bölümü büyük ekranları tercihe etse de, ideal boyutun 4.5 ve 5-inç arası olduğunu düşünen hiç de azımsanmayacak bir kitle var. İşte Sony tam da bu kitleyi hedefleyen Compact modelleri duyurdu. İlk olarak Xperia Z1 Compact'ı duyuran Japon üretici, Xperia Z3 Compact’ta hem tasarım hem de teknik özellikler noktasında kullanıcıları etkilemeyi başardı. Xperia Z3 ile aynı kamera ve işlemcinin yer verildiği telefon 2.600mAh kapasiteli piliyle pil rekoru kırdı desek yeridir. 10 saat 2 dakikalık performansla Xperia Z3 Compact etkileyici bir sonuca imza atarak sektördeki en iyi pil süresine sahip telefonlardan biri olduğunu gösterdi.

Sony, benzer bir başarıyı Xperia Z3’te de gösteriyor. Xperia Z3, Compact modelinde olduğu gibi 4.000mAh pil kapasitesine sahip Ascend Mate 7’yi geride bırakmayı başarıyor. Xperia Z3 9 saat 29 dakika pil performansı sunarken, Ascend Mate ise 9 saat 3 dakikalık performans sergiledi.

Telefonların %100 şarj olma performanslarının saptandığı testte ise Xperia Z3 ve Z3 Compact’ın LG G3 ve Galaxy S5 gibi en iyi sonuca sahip telefonların bir hayli gerisinde kaldığı görüldü.

1411505496_88.jpg

İlginizi çekebilir; 

İlginizi çekebilir; 

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.