Sony Xperia Z5 inceleme - Page 1

Full HD çözünürlüklü ekran, 425 ppi piksel yoğunluğu ile oldukça iyi bir kalite sunuyor. Yüksek bir parlaklığa sahip olan IPS LCD ekran, aynı zamanda başarılı bir renk doygunluğu ve keskinlik sunuyor. Bunun avantajı dış ortamlarda yansımayı minimuma indirgemesi ve güneşli ortamlarda bile rahat bir kullanım sunması.

Sony Xperia Z5 inceleme - Page 2

Üründe beğendiğimiz bir özellik ise, ıslak parmaklarla bile dokunmatik ekranın herhangi bir sorun çıkartmaması.

Sony Xperia Z5 inceleme - Page 3

Xperia Z5’in donanım birleşenleri Xperia Z3+’a çok benziyor. Sekiz çekirdekli Snapdragon 810 (4x1.5 GHZ+4x2 GHz) işlemcisine sahip olan Z5,64 bit Adreno 430 grafik yongası ve 3 Gbyte belleği üzerinde barındırıyor. 32 Gbyte kapasiteli olan Z5, MicroSD kart yuvası yardımıyla 128 Gbyte genişleyebiliyor. Yaptığımız testlerde ürünün oldukça performanslı olduğunu gördük. Tüm uygulamalar anında açılıyor ve herhangi bir takılma meydana gelmiyor.

Sony Xperia Z5 inceleme - Page 4

Bununla birlikte yeni nesil oyunlarda da herhangi bir sorun gözlemleyemedik. İşin ilginç tarafı ise, Z5’i yük altında çalıştırırken neredeyse hiç ısınmaması. Z3+’da durum çok farklıydı. Z3+ yük altında ciddi ısınıyordu. Öyle sanıyoruz ki, Z5’in yazılımı ciddi anlamda gözden geçirilmiş.
Benzer bir durum ses kalitesi için de geçerli. Sony, ön tarafta bulunan hoparlörlerde DSEE-HX teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji sayesinde çok daha net ve temiz bir ses elde ediliyor. En azından teoride. Çünkü zaten başarılı bir ses kalitesine sahip olan Z5’de olan bu farkı, biz ne yazık ki duyamadık.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.