Mobil

Spotify'a telif hakkından 1,6 milyar dolarlık dava açıldı

Dünyanın en popüler müzik dinleme servisi Spotify'a, izinsiz şarkıları yayınladığı gerekçesiyle 1,6 milyar dolarlık rekor bir dava açıldı.


Dünyanın en popüler müzik dinleme servislerinden biri olan Spotify'ın başı telif hakları nedeniyle dertte. Servise, izinsiz şarkıları yayınladığı gerekçesiyle 1,6 milyar dolarlık rekor bir dava açıldı.

Aralarında Tom Petty, Neil Young, Doors ve Weezer gibi ünlü isimlerin de olduğu binlerce şarkıyı lisanssız şekilde kullanıldığı gerekçesiyle lisans sahibi firma olan Wixen Music tarafından mahkemeye verildi.

Wixen Music'in izin kullandığını açıkladığı müzikler ise Free Fallin (Tom Petty), Light My Fire (Doors), Good Thing (Weezer) olarak gösterildi. Kaliforniya Federal Mahkemesi'ne açılan davada istenen miktar ise 1,6 milyar dolar gibi rekor bir ücret.

Spotify için biçilen değer ise 19 milyar dolar iken bu davanın seyri ve gelişmeleri hakkında firma bir açıklama yapmadı. Spotify, Stockholm'deki benzer bir olayın çözümü için geçtiğimiz yıl 43 milyon dolardan fazla bir ücret ödemeyi kabul etmişti. Şirketin dava hakkında ne tepki vereceği ise merak konusu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.