Mobil

ST-Ericsson'dan 3GHz saat hızında NovaThor L858 işlemci geliyor

Şirketin MWC 2013 etkinliğinde görücüye çıkarmasını beklediğimiz işlemcinin PC hızında olduğunu görüyoruz.

ST-Ericsson'dan 3GHz saat hızında NovaThor L858 işlemci geliyor

Yarı iletken üretiminde mobil dünyasının iddialı markalarıyla henüz ciddi anlamda bir rekabet oluşturamayan ST-Ericsson yine de sektörün gelişim gösteren üreticilerinden. Bir süre önce 2.5GHz frekans hızında çalışan Cortex-A9 mimarisinde ve 28nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteren NovaThor L8580 işlemcisini duyuran ST-Ericssson, MWC etkinliğinde daha hızlı frekansta çalışan yeni nesil işlemcisini görücüye çıkaracak.
1361425118_gsmarena001-1.jpg

NovaThor L858 olarak adlandırılan ve şirketin bildirdiği resmi açıklamaya göre, henüz prototip aşamasında olan yonga seti yine Cortex-A9 mimarisini temel alırken; 28nm FD-SOI (yalıtkan üzerinde silikon) sürecinde üretim gösterecek. 3GHz saat hızına kadar ulaşan işlemcinin PC hızlarını yakaladığını görüyoruz. 4 çekirdekli olan işlemci uygulama yürütmede %35 oranında daha optimizasyon sağladığı bildirilirken; LTE desteği, çift kamera desteği, HD ses desteğini ve 600MHz hızında çalışan PowerVR SGX544 grafik birimini beraberinde getirecek.

Daha detaylı bilgiler ise MWC 2013 etkinliğinde karşımıza çıkacak.

Yorumlar
s3
ericson eski gunlerini ariyor
Cevapla
mehmet
bence iddalı dönüş yapacaklar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.