Mobil

Symbian'ın kaynak kodu ele geçirildi!

Symbian'ın kaynak kodunu ele geçiren şantajcılar Nokia'dan yüklü miktarda para aldı.

Symbian'ın kaynak kodu ele geçirildi!

Finlandiyalı Nokia firmasının şimdilerdeki "Emekli" mobil işletim sistemi Symbian, sahip olduğu özellik ve tek işletim sisteminin verdiği avantajla geçmişte oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahipti. Kapalı bir kaynak koduna sahip olan sistem bakın yıllar önce Nokia'nın başına nasıl bela olmuş.

Bundan 6 yıl önce yani 2008 yılında Symbian'ın kaynak kodunu ele geçeren şantajcıların Nokia'yı nasıl köşeye sıkıştırdığı şimdilerde ortaya çıktı. Hatta Nokia'nın şantajcılara birkaç milyon Euro ödediği gelen iddialar arasında. Finlandiya merkezli televizyon istasyonu MTV'nin verdiği bilgilere göre suçlular, Symbian OS'un çekirdek bileşenini şifrelemekte kullanılan bir şifreleme anahtarını ele geçirdiler. Bunun ardından yayınlamakla tehdit ettikleri bu kodun ortaya çıkması, Symbian işletim sisteminin "fark edemeyeceği" zararlı yazılımların geliştirilmesi anlamına gelebilirdi. Bu riske girmek istemeyen Nokia firması şantajcılara yüklü miktarda para ödemek zorunda kaldı.

1403184365_img20140619154719.jpg

Bu durumu dün Reuters habar ajansına doğrulayan Finlandiya polisi, yaşanan durumun 6 senedir inceleme altında olduğunu söyledi. Sözlerine devam eden polis yetkilisi "Nokia'nın hedef alındığı bir şantaj suçunu incelemekteyiz." MTV, 2008'de tehdidi bildirmek üzere yetkililere başvurduğunu, ardından parayı söylendiği gibi Tampere, Finlandiya'da suçlulara ilettiğini, ancak polisin suçluların izini kaybettiğini söylüyor. İddialar ne kadar doğru bilinmez ancak, firmanın işletim sistemine desteğini kesmesi bu iddiaların doğruluğunu ispatlıyor olabilir mi, ne dersiniz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.