Mobil

Tablet satışlarında beklenmedik grafik! Neredeyse herkes aynısını almış!

Yapılan araştırmalara göre Apple, tablet piyasasının hala tartışmasız lideri konumunda. Ancak Amerikalı teknoloji devinin pazar payında gerileme yaşandığını da söyleyelim.

Tablet satışlarında beklenmedik grafik! Neredeyse herkes aynısını almış!

Apple, var olduğu hemen her kategoride her zaman başa oynayan çoğu zamanda bu hedefine ulaşan bir şirket. Gerek kendine ait ekosistemi, gerekse de kendine ait yüz milyonlarca kişiden oluşan kullanıcı kitlesiyle özel bir firma olan Apple, tablet piyasasında da ağırlığını hissettirmeye devam ediyor.

Bağımsız ve güvenilir olmasıyla bilinen IDC raporları ile gün yüzüne çıkan verilere göre Apple, 2022 yılının ilk çeyreğinde de en çok tablet satışı yapan firma oldu. Yayımlanan raporlara göre, yılın ilk çeyreğinde toplam 38,4 milyon adet olarak gerçekleşen tablet satışlarının %31,5’inde iPad imzası mevcut. Bununla birlikte, geçtiğimiz yılın aynı döneminde şirketin payı %31,7 düzeyindeydi. Bunun anlamı Apple her ne kadar liderliğini korusa da, pazar payında %4,6’lık bir gerileme yaşamış.

Tablet satışlarında beklenmedik grafik! Neredeyse herkes aynısını almış!

İkinci sıraya baktığımız zaman ise, geçtiğimiz yıl ki %19,6’lık pazar payını bu yıl %21,1’e çıkaran Samsung’u görüyoruz. Bunun anlamı Güney Koreli teknoloji şirketi, tablet satışlarındaki pazar payını geçtiğimiz yıla göre %3,5 oranında arttırmış vaziyette.

Son olarak listenin üçüncü sırasında ise Amazon bulunuyor. Bir diğer Amerikalı teknoloji devi olan Amazon, geçtiğimiz yıl 3,5 milyon tablet satarak pazardan %8,7’lik pay almıştı. Şirketin bu yılın aynı dönemindeki pazar payı ise 3,7 milyon adetle %9,6’ya çıktı. Bunun anlamı ise, Amazon’da tıpkı Samsung gibi pazar payını arttırdı ancak bir farkla, Amerikalı teknoloji devinin artış oranı %6,3 olarak gerçekleşti ki bu da neredeyse Güney Koreli rakibinin iki katı demek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.