Mobil

Tam 10 yıl önce Android ve Google için bir dönüm noktası yaşandı

Android'in babası Andy Rubin ve ekibi 10 yıl önce Google bünyesine katıldı.


Bundan tam 10 yıl önce Google, günümüz mobil dünyasına damga vuran Android işletim sistemini satın aldı. Google o dönem Android’i satın almış ve ufak bir başlangıç şirketi olan Palo Alto’yu kurmuştu. Satın alım sonrası Android'in kurucuları Andy Rubin (Danger'in kurucusu ve Android’in babası olarak bilinir), Rich Miner (WildFire'ın kurucusu), Nick Sears ve Chris White (WebTV'de çalışan ilk mühendislerden biri), Google bünyesinde çalışmalarını sürdürdü.

Android işletim sistemiyle çalışan ilk prototiplerden biri;

1436705966_nexus2cee49c68bfdd079a28d645db7430ebdthumb-1.jpg

Uzun bir süre mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilen Linux tabanlı işletim sistemini artık mobil dışında pek çok cihaz ya da araçta görmek mümkün. Bugün dünya üzerinde Android işletim sistemiyle çalışan 18 bin farklı model olduğu tahmin ediliyor.

Mobil dünyasına ilk adımını HTC tarafından geliştirilen HTC Dream (namı diğer T-Mobile G1) akıllı telefonuyla atan Android, yedi yıllık süreçte %80’i aşan kullanım oranıyla mobil dünyasının mutlak hakimi olmayı başardı.

Sonuç olarak, mobil dünyasındaki en büyük devrimlerden birini gerçekleştirdiği için Android ekibini ve Google’u tebrik etmek yerinde olacaktır. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.