Tarihteki iPhone skandalları - Page 1

iPhone 2G ile ilgili geçmişte ilginç bir yere sahip iki skandal var. Bunlardan ilki, ilk iPhone yani iPhone 2G tanıtılırken, Steve Jobs’ın cihazın içerisinde Mac OS çalıştığını söylemesiydi. YouTube üzerinde kısa bir aramayla bu videoya ulaşabilirsiniz. Ancak cihazın içerisinde Mac OS ile alakası olmayan bir işletim sistemi bulunuyordu. İnsanlar, telefon ise Mac bilgisayarda aynı işletim sisteminin çalışacağını düşünmüştü.

Bir diğer şey ise, ilk iPhone modelinde App Store olmamasıydı. Yani telefona harici uygulama yüklenemiyordu. Apple tarafından cihazın içerisine yerleştirilen uygulamalar neyse, o şekilde kalıyordu. Daha sonra iOS güncellemesiyle App Store eklendi. iPhone 3G ve iPhone 3Gs modellerinde skandal sayılabilecek bir gelişme ortaya çıkmadı.

Tarihteki iPhone skandalları - Page 2

En büyük skandallardan biri iPhone 4’te yaşandı. iPhone 4’ü elinizde tuttuğunuzda cihazın anteni güç kaybediyordu. Yani telefonunuzu elinizde tutarken 3G’nin çekmediğini, ancak bir yere bıraktığınızda tam çektiğini düşünün. Oldukça rahatsız edici bu durumu çözmek için Apple, iPhone 4 alanlara ücretsiz kılıf hediye etmeye başlamıştı. Daha sonra bazı iOS güncellemeleriyle bu sorun kısmen azaltıldı. iPhone 4s’te ise benzer bir sorunla karşılaşılmadı. Bu sorun sosyal medyada #antennagate olarak paylaşılmıştı. Sonrasında gelen iPhone 4s modelinde belirgin bir sorun basına yansımadı.

Tarihteki iPhone skandalları - Page 3

iPhone 5 ile ilgili en önemli sorunlardan biri cihazın alüminyum kasasının çok kolay bir şekilde ezilmesi ve deforme olmasıydı. Ufak bir düşüşte bile kenarlar eziliyor ve tamiri mümkün olmuyordu. Telefon düşmese bile çerçevesinin boyaları kolayca sökülüyordu. Benzer sorun iPhone 5s modelinde de görüldü. iPhone 5c’de ciddi bir sorun olmadı.

iPhone 5 modeli birlikte Apple, kendi Harita uygulamasını da duyurmuştu. Ancak bu harita uygulaması henüz tam anlamıyla hazır olmadan yayınladığı için oldukça komik ancak aynı zamanda insanları zor duruma sokan hatalara sahipti. Köprüleri yerin altından, yolları dağların etrafından geçecek şekilde gösteriyordu.

Tarihteki iPhone skandalları - Page 4

Firmanın prestijini zedeleyecek en büyük skandal iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde yaşandı. Özellikle iPhone 6 Plus, kolayca bükülmesiyle adeta nam saldı. Sosyal medyada #bendgate olarak paylaşılan bu durum aylarca gündemde kaldı. Apple bu sorundan ders çıkarmış olmalı ki iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta çok daha sağlam bir malzeme kullandı.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri hakkında en büyük şikayetlerden birisi de kamera oldu. Apple, ilk kez çıkıntılı bir kamera kullandı. Dolayısıyla cihaz masanın üzerinde tüm bir şekilde duramıyordu. Ancak bükülme sorunu bunu gölgeledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.