Mobil

TCL ve BlackBerry ilişkisi bitiyor! Bir devin çöküşü

TCL ve BlackBerry 4 yıldır süren iş ortaklıklarını bitiyor. Bu durum BlackBerry markasının sonu olabilir.

TCL ve BlackBerry ilişkisi bitiyor! Bir devin çöküşü

Akıllı telefonlar, cep telefonlarının yerini almadan önce mobil pazar farklı isimler tarafından domine ediliyordu. Nasıl şimdi zirvede Samsung, Huawei ve Apple üçlüsü varsa, o dönemde de Nokia ve BlackBerry gibi isimler başı çekiyordu.

Özellikle Kanada merkezli BlackBerry kendisine has tasarım çizgisi, mobil işletim sistemi ve premium marka yapısıyla hayli ses getirmeyi başarmıştı.

O dönem ABD pazarının yüzde 50’sine sahip olan BlackBerry, küresel pazarda ise yüzde 20’lik paya sahipti. Fakat akıllı telefonlara geçiş süreciyle birlikte BlackBerry de Nokia gibi gözden düştü.

TCL ve BlackBerry ilişkisi bitiyor! Bir devin çöküşü - Resim : 1

TCL ve BlackBerry ilişkisi bitiyor! Bir devin çöküşü

Pazar payı iyiden iyiye düşen BlackBerry tarihin tozlu raflarındaki yerini almak üzereyken devreye TCL girdi. Alcatel markasını da bünyesinde barındıran TCL, BlackBerry telefonları üretip satmak için Kanada merkezli şirketle anlaşma imzaladı. Bu anlaşma çerçevesinde BlackBerry mobil pazara görkemli bir dönüş yaparken 4 yıl boyunca TCL tarafından üretilip satılacaktı. 

İki şirket tarafından yapılan açıklamada mevcut anlaşmanın 31 Ağustos 2020 itibariyle sona ereceği ve bu tarih itibariyle TCL’in BlackBerry telefonlarını üretmeyi bırakacağı belirtildi. TCL mevcutta kullanımda olan modellere ise 31 Ağustos 2022 yılına kadar destek vermeye devam edecek.

Kısa süre önce Türkiye pazarına resmi olarak giriş yapan TCL’in global pazardaki payı yaklaşık olarak yüzde 1. Pazar payının bu kadar düşük olması, Çinli üreticinin BlackBerry ile olan anlaşmasını sonlandırmasında en büyük etken gibi görünüyor.

Ülkemizde de 3 ana kamerası ve uygun fiyatlı dikkat çeken TCL Plex ile teknoloji tutkunlarının karşısına çıkan TCL'in  bu telefonu bir süre önce inceleme konuğumuz olmuştu. Dilerseniz bu telefon ile ilgili videomuza aşağıdan göz atabilirsiniz.

Yorumlar
Lys
Video izlerken tam ekran olmuyor mavi bi alan kalıyor bunu ne zaman düzelteceksiniz admin?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.