Teknoloji dünyasının üç devi; Google, Samsung ve Qualcomm ortaklık için bir araya geldiler

Teknoloji dünyasına ve özellikle de Android ekosistemine yön veren üç teknoloji devi; Google, Samsung ve Qualcomm yeni bir ortaklık için bir araya geldiler.

Teknoloji dünyasının üç devi; Google, Samsung ve Qualcomm ortaklık için bir araya geldiler

Teknoloji meraklılarının heyecan içerisinde bekledikleri Galaxy Unpacked etkinliği nihayet tamamlandı. Birçok kullanıcının sonuçlarından memnun olduğu bu etkinlik, akıllı telefon ve bilgisayar tanıtımları dışında çok önemli bir teknolojiyle daha gündeme damgasını vurmayı başardı. Etkinliğin sonlarına doğru yapılan duyuruya göre; Samsung, Google ve Qualcomm yeni bir ortaklık çatısı altında buluşacaklar. Bu üç teknoloji devini bir araya toplayan olaysa tabi ki Samsung’un yeni XR gözlük projesi.

Bugüne kadar sanal gerçeklik veya arttırılmış gerçeklik gözlükleri tabirlerini ifade eden VR ve AR tabirlerini sıkça duyuyorduk. Ancak son zamanlarda bu terimlerin yanına bir de XR kavramı eklendi. XR için yapacağımız tanımlama ise, hem sanal gerçekliği hem arttırılmış gerçekliği hem de gerçek hayatı içine alan bir teknoloji şeklinde olacaktır.

Teknoloji dünyasının üç devi; Google, Samsung ve Qualcomm ortaklık için bir araya geldiler

İşte bu yeni teknolojiye dayalı süper gözlükler geliştirmek için bir araya gelen bu üç şirketten, Google XR gözlük için özel Android işletim sistemi geliştirecek, Qualcomm bu gözlüğe güç veren işlemcileri yapacak, Samsung ise diğer bileşenlerle birlikte tüm bunları harmanlayarak ortaya XR gözlüğü çıkaracak.

Tabi henüz sürecin çok başındayız ve ortada sadece bir hedef var. Bununla birlikte hemen her bir ortağın söylediğine göre, süreç çok uzun olmayacak. Yani yakın bir zamanda Samsung’un yeni XR gözlükleri hakkında bilgi almaya başlayabiliriz.