Mobil

Telefon almadan önce mutlaka okuyun

İşte Telefon alırkenki rehberiniz!

Telefon almadan önce mutlaka okuyun

Gittikçe büyüyen sektörler arasında bildiğimiz gibi akıllı telefon sektörü yer alıyor. Sektörün büyümesiyle kaliteli telefonlar arasında kararsız kalmamız da olağan oluyor. Firmaların birbirleriyle yarıştığı bu dönemlerde telefonlar bilgisayarları bile gölgede bırakacak seviyeye geldi. Özellikle iyi kameralı telefonlardan sonra kamera sektörü bile sallantıya girdi diyebiliriz.

Samsung Galaxy S3, iPhone 5 ya da Droid Razr Maxx HD bu sıralar çok duyduğumuz telefonlar arasında geliyor ve en iyiler arasında. Peki, bu telefonlardan hangisini seçmeliyiz? Telefon tercihlerimiz öncelikle kullanım amacımızla doğru orantıda olmak zorundadır. Bu nedenle özellikle şu marka telefon en iyidir diyemeyiz.

1354750235_smartphones-1.jpg

  • Telefonlar konusunda cimri olmayın

Telefonunuzun  uzun süre kullanım için olmasını istiyorsanız, bir miktar parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Daha az para vermek için aynı özelliklerde ne olduğu belirsiz bir telefon alırsanız, çok uzun süre kullanmayacağınızı düşünmenizde fayda var.

  • Hangi özellikleri istediğinizi bilin

Telefonu elinize aldığınızda hangi özellikleri daha çok kullanacaksınız, hangilerini görmek istiyorsunuz, bunları iyi tespit edin. İhtiyacınız olmayan özelliklere fazla para vermeyin. Örneğin kameranızı telefonunuzda kullanma ihtiyacı duymuyorsanız, kamera özelliklerinin son model olmasını önemsemeyin.

  • Doğru tasarımı yakalayın

Telefon günümüzde ellerden düşmeyen, tam anlamıyla en çok kullandığımız cihaz. Bu nedenle iyi bir tasarım sizi her zaman daha mutlu edecektir. Kalitenin ve tasarımın bir arada bulunmasına özen gösterin. Ucuz maddelerden yapılmış şık bir telefonun işinizi uzun süre görmeyeceğini unutmayın.

1354750328_htconexplus3547765903620x433.jpg

Cep telefonu tipleri

Akıllı telefonlar

Günümüzün başrol yıldızları şüphesiz ki akıllı telefonlar. Çoğu akıllı telefon özellikle son model olanlar iyi birer işlemci, hafıza, ekran ve bağlantı özelliklerine sahip muhteşem hızlı cihazlar. Mobil işletim sistemlerinden Apple iOS, Google Android ve Microsoft Windows Phone kullanır. Ayrıca kendi bünyesinde bulundurduğu özelliklerin yanı sıra indirilebilir uygulama marketleriyle bir çok avantajlara ve güncel sistemlere sahiptir.

QWERTY telefonlar

Bu telefonlar genel olarak iş amaçlı kullanılır. Klavyeleri de mesajlaşma ve e-maillere uygun olduğundan tercih edilmektedir. Bu konuda ilk akla gelen markalar BlackBerry, Samsung ve LG oluyor.

1354750523_1352312191610.png

Temel özelliklere sahip telefonlar

Web sayfalarına girmeyi düşünmeyen, full ekran masa üstü uygulamalarını kullanmayan ve son teknolojiyle ilgilenmeyen bir çok insan hala eski moda telefonları kullanmaktadır. Bu telefonları mesajlaşma ve arama için kullanmaktadırlar. Eski telefonlar telefon özelliğini karşılasa da bana göre yeni teknolojiye merak sarmamak elde değil.

1354750375_35243036-2610x458.jpg

Akıllı telefonlar her ne kadar boyut olarak büyümeye başlasa da teknoloji küçük cihazlarla her ihtiyacımızı göreceğimiz bir noktaya gelmiş durumda. Telefonlarda bir çok özellik olsa da her zaman bilgisayarlarını daha gelişmiş olduğu yargısı neredeyse yıkılmaya doğru gidiyor. Telefonlarla artık istediğimiz işlem kolayca gerçekleşiyor.

Telefon alırken dikkat edilmesi gereken kilit özellikler

Ekran boyutu

Büyük ekranlar (4.7-5.5)

Akıllı telefon ekranları öyle büyüdü ki artık cep telefonu kavramından biraz uzaklaşıldı. Samsung Galaxy Note 2 ve LG Intuition 5 inç ve üzeri telefonların başında geliyor. HTC ve diğer markalar da amiral gemilerini çıkardı. Büyük telefonların kullanımının Note serisi ile başlamasının ardından fazla tutulmayacağı söyleniyordu fakat oldukça ilgi gördü.

1354750600_images.jpg

Orta boyut ekranlar (4-4.5)

iPhone 5 ve Motorola Droid Razr M gibi telefonların başında geldiğini söyleyebiliriz. Samsung Galaxy S 3’ü büyük ekranlı bulanlar genel olarak iPhone’ları tercih ediyor. Motorola Droid Razr M de bu grupta yer alan telefonlar arasında.

1354750616_motoroladroidrazrm3543650612610x436.jpg

İşlemci

Her telefonun kalbi diyebileceğimiz özellik işlemcide gizli. Uygulamaları çalıştırma ya da menüde gezintiyi bile etkileyen özelliklerden biridir.

1354750636_snapdragons4.jpg

Kamera

Kamera da akıllı telefonlarda son zamanlarda öne çıkan özellikler arasında yer alıyor. Fotoğraf paylaşımını seven insanlar fotoğraf makinesi kullanmak yerine direk telefonlarından resimleri arkadaşlarıyla paylaşmayı daha kolay buluyor. Genel olarak 5 ve 8 mega piksel olan kameralar yazılımsal özelliklerine göre performans sergiliyor.

1354750673_htconexplus3547765916620x433.jpg

Batarya

Bir diğer önemli özelliklerden biri de şüphesiz ki batarya. Telefonlarımızı her gün şarj etmek yorulduğumuz bir gerçek ve bunun yanı sıra 3300 mAh kapasiteye kadar pil ömrüne sahip telefonlar bulunmaktadır. Telefon seçerken de performans özellikleriyle eş değer düşünülmesi gereken bir özelliktir.

1354750706_35326388-15610x435.jpg

Wireless performans ve network

Akıllı telefonların en çok kullanıldığı alanı sorduğumuzda bir çoğunuz internet diyecektir. Wireless hızının da bu noktada önemi artıyor. Network yani 3G dediğimiz son zamanlarda operatör şirketlerin en çok kullandığı kelimelerden biri. 3G yani HSPA+ dediğimiz teknoloji son teknoloji cihazlarda zaten bulunuyor. Ancak olmayan cihazlar da bulunduğu için dikkat etmekte fayda var.

1354750730_appverizoncoveragemap610x426.jpg

Ekran özellikleri

LCD

1980’lerde LCD ekranlar alarm saatlerin ekranların bugüne iyi bir gelişmeyle geldi. Bugün akıllı telefonlar HD 1280x720 pikseli 4.7 inç ekranlara taşıyor. AMOLED ekranlarla karşılaştırıldığında da güneş altında bile iyi sonuçlar verebilen LCD ekranlar telefonlarda daha çok tercih ediliyor.

1354750768_cell-phone-marketing.jpg

Retina

326ppi yoğunlukta LCD ekranlar Retina Display teknolojisiyle elde edildi. Şimdiye kadar iPhone’lara ve iPad’lere özel olan Retina Display ekranlara benzer kalitede diğer firmalar da üretime geçti. Telefonlar artık sadece görüntü sunmuyor aynı zamanda görüntüyü yaşayabileceğiniz bir deneyim ve kalite sunuyor.

1354750923_gallery02-20100607a.jpg

AMOLED

Uzun bir dönem de olsa LCD ekranlara yetişen AMOLED ekranlar da Samsung Galaxy S 3 gibi bir çok son teknoloji cihazda kullanılıyor ve LCD’ler gibi yüksek çözünürlükler sunuyor. Organik kimyasallar kullanılarak üretilen AMOLED ekranlar arka ışığı kapatarak daha net ve göze uygun renkler ve görüntüler verilmesini sağlar.

İşlemci

Qualcomm Snapdragon

Snapdragon ailesi özellikle S4 modeliyle başı çeken işlemciler arasında yer alıyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi işlemci akıllı telefonların kalbi gibidir. Galaxy S 3, Sony Xperia TL, Motorola Droid Razr Maxx HD gibi son model telefonlar S4 işlemci kullanmaktadır.

1354750897_htc-max-4g-smart-phone.jpg

Apple A6

Tahmin edeceğiniz gibi Apple’ın son çıkan işlemcisidir. iPhone 5’te kullanılan işlemcinin asıl üreticisi Samsung’tur. Apple A5 çiplerine oranla iki katı hız sunan işlemciler iOS cihazların olmazsa olmazıdır.

Samsung Exynos

Exynos markası altında Samsung kendi çip setlerini de üretiyor. 1.5 GHz dört çekirdekli Exynos Galaxy Note 2’de kullanılan işlemcilerdir.

İşletim sistemleri

Telefon alırken dikkat etmeniz gereken en önemli özelliklerden biri de işletim sistemleridir.

iOS

Apple’ın işletim sistemiyle başlayacak olursak, öncelikle iOS’un Android gibi açık kaynak kodlu bir dil olmadığını unutmayın. Öte yandan iOS uzun süredir değişmeyen tasarımına rağmen stabilitesini korumayı çok iyi başaran işletim sistemlerinden biridir.

Android

En çok kullanılan işletim sistemi bildiğiniz gibi Android. Geliştiricilerin de kolaylıkla faydalanabildikleri işletim sistemi kullanıcıları tarafından da büyük bir memnuniyetle kullanılıyor.

1354750991_android-vs-apple-12.jpg

Windows Phone

Geçtiğimiz aylarda Windows Phone 8’iyle dikkatleri üzerine çeken Microsoft’un işletim sistemi genellikle Nokia telefonlarda kullanılıyor. Windows 8’in iyi bir giriş yapması nedeniyle son dönemde HTC ve bazı firmalar da Windows Phone telefonlarını üretti.

BlackBerry

RIM hakkında uzun süredir iyi bir haber aldığımızı söyleyemeyiz. Uzadıkça uzayan BlackBerry 10 çalışmalarıyla da bir çok eleştiri alan RIM’in kötü bir gidişata sahip olduğunu biliyoruz. Ancak yine de BB10 ile beklenmedik bir giriş yapabilirse, kendini toparlayabilir.

1354751101_img1369-1.jpg

Bluetooth ve ses sistemi

HTC cihazlarda bulunan Beats Audio HTC’nin ses sistemi olarak en çekici özelliklerinden bir tanesi. Kullanıcılar HTC ile iki telefon arasında kaldıklarında genellikle Beats Auido sistemine önem verenler tarafından tercih ediliyor.

1354751096_dfv.jpg

Yorumlar
Misafir
note 2 deki işlemci 1.6 ghz olması gerek
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.