Telefon pazarında Aslan payı Apple'ın

Apple, global cep telefonu satışlarında küçük bir paya sahip. Böyle olmasına rağmen Apple, telefondan en çok kar eden şirket haline geldi.

Telefon pazarında Aslan payı Apple'ın

Apple, 2011′in son çeyreğinde en karlı dönem rekorunu kırmıştı. 2012′nin ilk çeyreğinde de 11,6 milyar dolar kar eden Apple, yine rekor kırdı. 2012′nin ilk üç ayındaki akıllı telefon satışlarından edinilen karın %80′ini iPhone ile toplayan Apple, telefon pazarında tüm cep telefonu satışları içinde de oldukça yüksek bir kar oranına sahip oldu.
1336147417_asymco-mobile-profit-q1-2012.png

IDC'nin verilerine göre telefon satışlarının %50′sinden fazlası Samsung ve Nokia'nın oldu. Apple ise global cep telefonu pazarında üçüncü sırada yer aldı ve pazar payı %8,8'de kaldı. Apple'ın global cep telefonu pazarındaki pazar payının küçük olmasına rağmen, tüm telefon satışlarından elde edilen karın %73′ü ise Apple'ın oldu.

Apple'ın tüm cep telefonu şirketlerinin toplamından fazla kar etmesinin nedeni, uzmanlara göre giderek daha fazla tüketicinin cep telefonlarını birer konuşma aracından çok bilişim aracı olarak kullanmaya başlamaları. Günlük hayatın vazgeçilmez birer parçası haline gelen akıllı telefonlar bilgisayarlara alternatif olmaya başladı.