Mobil

Telefonla en iyi video çekme yöntemleri!

SLR kameraların yerini alan akıllı telefonlar ile en iyi video çekme yöntemlerini sizler için derledik.

Telefonla en iyi video çekme yöntemleri!

Mobil sektörün gelişmesi, ilk etapta herkesin çok sık olarak kullandığı kamera teknolojileri üzerine oldu. SLR fotoğraf makineleri yerine tercih edilmeye başlanan akıllı telefonlar; diyafram değerlerinin düşmesi ve lenslerdeki iyileştirmeler sayesinde, profesyonel kalitede video çekimi de gerçekleştirebiliyor.

Biz de sizler için incehesap.com'un Kurucu Ortağı Nurettin Erzen'ın derlediği telefonla en iyi video çekme yöntemlerini bir araya getirdik.

Telefonla en iyi video çekme yöntemleri

Pozlama kilidini kullanın

Akıllı telefonların kameraları video çekimi sırasında odaklamayı ve pozlamayı otomatik olarak ayarlar. Bunu devre dışı bırakabilir ve odaklamayı istediğiniz yere uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, kameranın odaklanmasını istediğiniz görüntünün üzerine dokunmak ve basılı tutmak.

1510210839_59cd5b372839c.jpeg

Dijital zoom’dan kaçının

Video çekimi yaparken kameraların dijital zoom özelliğini kullandığınızda çekmiş olduğunuz videoların kalitesi düşecektir. Bu nedenle çektiğiniz videoların kaliteli olmasını istiyorsanız video çekimi sırasında dijital zoom kullanmaktan kaçının. Bunun yerine telefonunuzu yaklaştırmaya özen gösterin. Son dönemde çıkan bazı telefonların kamerasında ise optik zoom özelliği bulunuyor. Eğer telefonunuz bu özelliğe sahipse kullanmanızda bir sakınca yok.

1510210870_kzoomlead2.jpg

Yatay çekim yapın

Akıllı telefonlarınız ile video çekimi yaparken telefonunuzu yatay olarak kullanın. Özellikle de çektiğiniz videoyu başka bir yerde kullanacaksanız yatay video çekmeniz daha da önemli hale geliyor. Çünkü tüm yayın mecraları videoları yatay olarak göstermek üzere tasarlanmıştır. Dikey bir video çektiğinizde görüntü kalitesinde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Ayrıca kişi videosu veya röportaj çekiyorsanız mutlaka baş ve bakış boşluğu bırakın. Bu videonun daha estetik ve profesyonel görünmesini sağlayacaktır.

1510210905_maxresdefault.jpg

Tripod kullanın

Video çekimi yaparken en çok korkulan şeylerden biri de videonun titremesidir. Videonun kalitesi de işte burada ortaya çıkıyor. Çoğu akıllı telefonun kamerası optik sabitleme özelliği sunsa da çok fazla titremenin olduğu çekimlerde çok kaliteli sonuçlar vermeyebiliyor. Bu nedenle tripod kullanmanız video çekiminde size daha kaliteli sonuçlar sunacaktır.

Aydınlatmaya dikkat edin

Video çekimlerinde mümkün olduğu kadar aydınlık mekânları tercih edin. Çünkü yeterince iyi aydınlatılmamış ortamlarda en iyi kameraya bile sahip olsanız istediğiniz kaliteli videoları çekemeyebilirsiniz. Işığın hem renk hem de yoğunluk olarak aynı olduğu ortamlarda video çekimi yapmayı tercih edin. Yeterince aydınlatılamamış ortamlarda çekim yaparken telefonunuzun flaşına güvenmeyin. İmkânınız varsa ortamı aydınlatacak farklı ışıklar kullanın.

1510210959_galaxy-s8-cameramain4.jpg

Ses kalitesini ayarlayın

Video çekimi yaptığınız ortamın ses yansıması ve ekosu ne kadar düşük olursa çekmek istediğiniz sesler de o kadar kaliteli olacaktır. Çekimden önce de mutlaka ses testi yapın.

Yorumlar
mehmet
Video çekerken uzaktan çekince ses net gelmiyor blutut kulakla videoya nasıl bağlıyabilirim 1Saatlik videolar çekiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.