Birçok elektronik cihazda olduğu gibi telefonlar da elektromanyetik ışınım ve radyasyon yayıyorlar. Telefonların yaydığı bu değerlerin toplamına SAR (Specific Absorption Rate - Özgül Soğurma Oranı) adı veriliyor. Her bir telefonun kendine has bir SAR değeri var ve tasarımdan anten yerleşimine, kullanılan bileşenlerden yazılımına kadar birçok etkene bağlı olarak bu rakam değişiyor. SAR değerinin yüksek olması uzun vadede bazı hastalık risklerini de beraberinde getiriyor.

SAR, insan vücudu tarafından belli bir birimde absorbe edilen elektromanyetik radyasyon miktarını gösteriyor. Bu radyasyonun insanın vücut ısısını yükseltme özelliği bulunuyor ve belli bir noktadan sonra vücudumuz bundan zarar görmeye başlıyor. SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerlerle ölçülüyor ve genelde birim olarak W/Kg birimi kullanılıyor.

SAR'ın Avrupa ve ABD'de ölçüm değerleri ve izin verilen oranı biraz farklı. ABD'de bulunan Federal İletişim Komisyonu cep telefonlarında izin verilen SAR oranını 1.6 W/Kg olarak belirliyor. ABD'de yapılan ölçümlerde 1 gramlık doku başına alınan değerler sözkonusu olurken Avrupa'da 10 gram üzerine hesaplar yapılıyor. Bu hesap farkı yüzünden Avrupa'da maksimum rakam 2 W/Kg.

Özellikle çift SIM kartlı telefonlarda iki kart da aynı anda kullanıldığında SAR değeri çok yüksek çıkıyor. Listemizde ağırlıklı olarak üst düzey ve bilinen marka/model akıllı cep telefonlarını kullanmaya özen gösterdik.

İşte Ağustos 2018 itibariyle güncel telefonların SAR değerleri:

iPhone 7 - 1,38 Watt/kg

Huawei P9 Lite - 1,38 Watt/kg

Huawei Nova Plus - 1,41 Watt/kg

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.