Mobil

Telefonunda Chrome uygulaması bulunanlar dikkat!

Akıllı telefon kullanıcılarının siber korsanlarla olan mücadelesi amansız bir şekilde devam ederken, son kötü haber Google’dan geldi.

Telefonunda Chrome uygulaması bulunanlar dikkat!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ve aynı zamanda tüm dünya genelinde en çok kullanılan internet tarayıcısı Chrome’un da geliştiriciliğini üstlenen Google, geçtiğimiz saatlerde “acil durum” başlığıyla yeni bir uyarı yayımladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, önce masaüstü bilgisayarlarda sonra ise Android uygulamasında yapılan araştırmalar neticesinde her iki Chrome sürümünde de çok önemli bir açığın olduğu tespit edildi. Buna göre durumu düzeltmek için hemen 103.0.5060.114 numaralı yeni bir yama yayınlayan Google, tüm kullanıcılarından çok hızlı bir şekilde tarayıcılarını güncelleyerek bu yeni sürüme geçmelerini istedi.

Telefonunda Chrome uygulaması bulunanlar dikkat!

Amerikalı teknoloji devi şu an için sıkıntının nereden kaynaklandığını açıklamadı. Ancak eğer bir şekilde siber korsanlar bu sistem açığından faydalanırlarsa, cihazların üzerinde admin yetkisine ulaşabiliyorlar. Tabi bu da bir bilgisayar ya da akıllı telefon kullanıcısının en son isteyeceği şey. Ancak unutmayın, söz konusu problem hem akıllı telefonlarda hem de bilgisayarlarda mevcut. Bu yüzden çok hızlı bir şekilde her iki cihazınızın da belirtilen sürüme terfi ettiğinden emin olun.

Öte yandan akıllı telefonlarındaki tüm uygulamaları tek seferde yapmak isteyen ancak bunu nasıl yapacağını bilemeyen okurlarımız için toplu güncelleme tarifini de yapalım. Telefonunuzda bulunan ve güncelleme paketi servis edilmiş bütün uygulamaları tek seferde güncellemenin en basit yolu, Google Play uygulamasına giriş yaparak buradaki profil kısmına tıklamanız ve sonrasında uygulamaları ve cihazı yönetin sekmesine tıkladıktan sonra buradaki güncelleme ile ilgili bölümü seçmeniz olacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.