Gelişen teknoloji, her ne kadar akıllı cihazlarımıza müthiş derecede kabiliyetler kazandırsa da, pil ömrü ve kapasitesi konusunda gelişen bir şeyler görmek güç. Son zamanlarda pil ömrü için faydalı olduğu iddia edilen karanlık mod, bir çok uygulama ve yazılım şirketleri tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlandı.


Hatta Google, geçtiğimiz yılın son aylarında karanlık modun pil ömrü için yararlı olduğunu doğrulamıştı. Bunun sebebi ise; pil tüketimi konusunda beyaza çok yakın tonların, siyah arkaplana göre iki katına kadar batarya tüketmesi.


Buradan yola çıkarak, telefonunuzun pil ömrünü tüketim konusunda mütevazi olan siyah tona sahip en güzel duvar kağıtlarını sizler için bir araya getirdik.


İşte telefonunuz için pil dostu duvar kağıtları;

AMOLED ekrana sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız, ekranın üretim teknolojisi siyah ışıkları geçirirken daha düşük güç tükettiğini bilmenizde fayda var.

Dolayısı ile siyah ağırlıklı temaları tercih etmek telefonunuz için yüzde 7 ila 17 arasında pil tasarrufu sağlamanıza katkı sağlayabilir.

Daha açıklayıcı olmak gerekir ise; AMOLED ekranların yapısında ışığı geçiren diyotlar bulunur bu diyotlar gelen ışığın rengine göre güç sarf ederek ışığı ekrana yansıtır, bu sayede bütün görüntü oluşur. Bu diyotlar siyah ışıklarda ise minimum derecede güç tüketirler.


Sonuç olarak ekranın siyah renklerde tercih edilmesi de diyotların yüksek güç harcamasına engel olur ve doğal olarak pil tasarrufu sağlanmış olur.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.