Tuvaletlerden 18 kat daha fazla bakteri bulunduğu belirtilen cep telefonları üzerinde İngiltere, Surrey Üniversitesinden bir ekip ciddi araştırma içine girdi.

Surrey Üniversitesi'nden Simon Park, cep telefonlarımıza yediğimiz ve içtiğimiz şeylerden bile bakteri bulaşabileceğini söylüyor. Bunların içinde zehirli olanlar var. Ancak buna karşı alınan önlemler sayesinde bakteriden dolayı hastalanma riski düşürülebiliyor.

Üzerinde tuş barındıran modeller, dokunmatiklere göre daha fazla bakteri biriktiriyor. Çünkü tuşlu modellerde bakterilerin gizlenebileceği alanlar daha fazla. Eğer 3310 gibi bir reyiz kullanıyorsanız yılda 4 defa içini açıp temizlemenizde fayda var. Bu temizliği diş fırçası, kürdan, kulak pamuğu gibi malzemelerle gerçekleştirebilirsiniz.

Cep telefonunu parçalayabilecek kadar teknik beceriye sahipseniz, ayırabildiğiniz en ince parçasına kadar ayırıp pamuk, mendil vb materyaller ile temizliği gerçekleştirin. Özellikle telefonun kart yuvası, ağız ve kulak bölgesine yaklaşan kısımlarına biraz daha özen gösterin.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.