Telefonunuzu ne kadar tanıyorsunuz? - Page 1

1- Arka planda çalışan uygulamalar, telefonun yavaşlamasına sebep olur. Bu nedenle de batarya tüketimi daha fazla olmaktadır.

Teknik olarak baktığımızda bunun bir yanlış olmadığını düşünebiliriz. Ancak durum düşündüğümüz gibi değil. İos ve Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar çoklu kullanımın kolay hale gelmesi ve uygulamalar arasında geçişin hızlı olması için uygulamaların arka planda çalışmasına izin vermektedir.
Bu durum karşısında eğer telefon çok yavaşlayarak çalışmaz hale gelirse zaten otomatik olarak buna sebep olan uygulamanın çalışması durdurulacaktır. Zaten işinize yaramayacak uygulamaları arka planda açık tutmanın pek de bir anlamı yok. Zira; telefonlar belirli sayıda uygulamanın çalışmasına izin veriyor.

Telefonunuzu ne kadar tanıyorsunuz? - Page 2

2- Telefonun şarjı bitmeden yeniden şarj edilmemelidir.

Bu durum Lityum-ion piller için geçerli değildir. Bu piller eski tür piller ile aynı ham maddeyi içermezler. Bu nedenle tamamen bitmeden yani içinde şarj varken bile yeniden doldurulabilir. Öyle ki; bu durum telefonunuzun bataryasının daha fazla performans göstermesini sağlayabilir.

Telefonunuzu ne kadar tanıyorsunuz? - Page 3

3- Telefonun teknik özellikleri yüksek ise performansı da daha iyidir

Şirketlerin son kullanıcılara sundukları yüksek teknik özellikler genel olarak pazarlama amaçlıdır. Teknik özellikleri bakımında en iyi telefon olarak bilinen iPhone 6 bile Note 4’ün karşısında bazen kötü performans gösterebilmektedir.

Aslında teknik özellik konusu tamamen kullanıcı alışkanlıkları ile alakalı. Üreticilerin kullanıcıları kendi akıllı telefon modellerine çekmek için kullandıkları pazarlama yöntemi ise kamera özellikleri. Zaten gözümüz 8 MP’den sonrasını algılayamaz. Bu nedenle teknik özellik konusuna pek takılmayın.

Telefonunuzu ne kadar tanıyorsunuz? - Page 4

4- Telefonunuz ile gelen orijinal şarj aletini kullanmazsanız, telefonunuz bozulur

Bu doğru bilinen yanlış da teknik özellik konusunda olduğu gibi firmaların daha fazla kullanıcıyı kendilerine çekmek amacıyla yaydığı söylentilerden birisi. Şarj aleti konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, şarj kablosunu üreten firmanın güvenlik standartlarına uyup uymadığı. Eğer; telefonunuzun orijinal şarj aleti kullanılmaz hale geldiyse ve yeni bir şarj aleti satın alacaksanız, mutlaka iyi bir araştırma yapmanızı öneririz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.