Telefonunuzu Şarj Ederken Ciddiye Almamanız Gereken 6 Efsane, Dikkat Etmeniz Gereken Tek Gerçek - Page 1

Efsane 1: "Telefonu şarj ederken kullanma/konuşma/mesajlaşma/oynama, patlar."
Eğer sahte bir firmanın düşük kalitedeki şarj aletini kullanmıyorsanız, telefonunuz şarj olurken onunla oynamanızın hiçbir sakıncası yok. Tüm telefonlar, bu tür testleri geçtikten sonra piyasaya sürülür. Düzgün ürünleri kullanıyorsanız ve telefonunuzda bir arıza yoksa, herhangi bir patlama ya da kullanıcıyı elektrikle çarpma gibi bir durum yaşanmaz. Örneğin Temmuz 2013'te bir telefonunu şarj eden Çin havayolu firmasında çalışan Ma Ailun isimli uçuş görevlisini, elektrik çarptı. Ancak yapılan incelemede, Ailun'un "3. partiler tarafından üretilen bir şarj aleti" kullandığı belirlendi. Dolayısıyla sokakta satılan düşük kalitedeki şarj aletlerinden uzak durmak gerek. Bunun haricinde telefonu şarj ederken kullanmanın korkulacak bir tarafı yok.

Telefonunuzu Şarj Ederken Ciddiye Almamanız Gereken 6 Efsane, Dikkat Etmeniz Gereken Tek Gerçek - Page 2

Efsane 2: "Telefonunu gece boyunca şarja takılı tutma, hem telefona zarar verir, hem patlamasına neden olur."
Telefonunuzu gece boyunca şarj ederseniz hiçbir sorun yaşamazsınız. Çünkü modern cep telefonları ve benzeri ürünler, sanıldığından da akıllıdır. Bataryasının şarjı tamamen dolduktan sonra, şarj işlemini sonlandırır ve sadece şehir akımından gelen elektrikle işlemlerini sürdürür. Dolayısıyla bir telefon şarjdayken, şarjı dolduktan sonra bataryası kullanılmaz. Bu nedenle herhangi bir zarar görmesi mümkün değil. Ancak sanılanın aksine, bataryayı %100'de tutmak, ömrü uzatıcı bir etkiye sahip değildir. Tam tersine batarya, "kullanılması beklenen" bir şekilde tasarlandığı için, belli bir "şarj döngüsü" içerisinde olmalı. Uzmanlar, modern telefonların şarjlarının %40-80 arasında tutulmasının batarya ömrü açısından en verimli sonucu vereceğini söylüyor.

Telefonunuzu Şarj Ederken Ciddiye Almamanız Gereken 6 Efsane, Dikkat Etmeniz Gereken Tek Gerçek - Page 3

Efsane 3: "Telefonu şarj etmeden önce tamamen bitmesini bekle; bitmeden şarj edersen ömrü azalır."
Telefonunuzu sürekli açık tutmak iyi bir fikir değil ama bataryaları şarj etmeden önce tamamen ölmesini beklemek de büyük bir hatadır ve Nikel bataryalardan kalma bir kullanım türüdür. Büyük telefon üreticilerinin ürünlerinde çoğunlukta kullanılan Lityum-İyon bataryalar, "pil kritik düzeyde azaldı" (~ %10-20) uyarısını görmeden önce şarj edilecek şekilde tasarlanır. Tüm bataryaların belli bir sayıda şarj döngüsü ömrü var ve her %0'a ulaştığınızda o ömürden 1 adet ömür eksilir.

Telefonunuzu Şarj Ederken Ciddiye Almamanız Gereken 6 Efsane, Dikkat Etmeniz Gereken Tek Gerçek - Page 4

Efsane 4: "Telefonu ilk aldığında 24 saat boyunca şarj etmelisin, yoksa bataryası kısa ömürlü olur."
Bir ürünü ilk aldığınızda 24 saat kadar uzun bir süre şarj etmenize gerek yok. Eski, Nikel temelli bataryalarda bile bu abartılır; en fazla 16 saat "ilk şarj" yeter. Modern, Lityum-İyon bataryalarda ise bu en fazla 6 saat olarak belirlenir. Ayrıca eski bataryalarda sadece ilk gün değil, 2-4 gün boyunca bu 16 saatlik şarjın yapılması gerekir. Modern bataryalarda ise tekrara ihtiyaç yoktur.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.