Mobil

Temmuz ayı Android sürümleri kullanım oranları açıklandı

Açıklanan son verilere göre yükselişte olan tek sürüm Kitkat oldu.


Google ayın ilk haftasında Android sürümleri kullanım oranları açıklama geleneğini temmuz ayında da sürdürdü. 1-7 Temmuz tarihleri arasında Google Play’i ziyaret eden Android cihazlardan alınana verilere göre Google’ın halihazırda dağıtımda olan en güncel sürümü olan KitKat yükselişini sürdürüyor. Tabloda yer alan sürümler arasında yükselişte olan tek Android sürümü de Android 4.4 KitKat oldu.

Bir önceki ay %13.6 olan KitKat kullanım oranı temmuz başı rakamlarına göre %17.9’a yükselmiş durumda. Android üreticileri halihazırda KitKat dağıtımını sürdürüyor ve giriş seviyesi akıllı telefonlarda dahil tanıtılan cihazların büyük bölümü Android 4.4 sürümüne sahip. Dolayısıyla KitKat’in yıl sonuna kadar yükseliş içerisinde olacağı öngörülüyor.

1404801231_image-android-distribution.png

Uzun süredir en çok kullanılan Android Jelly Bean sürümünde ise düşüş devam diyor. Geçtiğimiz ay %58.4 olan kullanım oranı, temmuz başında %56.5’e geriledi. Gingerbread’in kullanım oranı %13.5’e gerilerken, Ice Cream Sandwich ise %11.4 ile en çok kullanılan dördüncü Android sürümü oldu. Android 2.2 Firoya ise %0.7’lik paya sahip. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde Froyo da önceki Android sürümleri gibi mobil dünyasından çekilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.