Mobil

Tesla'ya büyük suçlama! Elon Musk gerçekten bunu yaptı mı?

Bu haftanın başlarında, Tesla’nın Buffalo, New York Autopilot tesisindeki işçilerinin CEO Elon Musk'a sendikalaşma isteklerini belirten bir mektup gönderdikleri bildirilmişti.

Tesla'ya büyük suçlama! Elon Musk gerçekten bunu yaptı mı?

Bloomberg'in haberine göre, şimdi aynı yerdeki organizatörler şirketi "sendika faaliyetlerine misilleme olarak ve sendika faaliyetlerini caydırmak için" çalışanlarını yasadışı bir şekilde işten çıkartmakla suçluyorlar.

Workers United Sendikası ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu'na (NLRB) yaptığı bir başvuruda Tesla'yı örgütlenme faaliyetlerini caydırmaya çalışmakla suçladı. Sendika "Tesla'nın yasa dışı davranışı sonucu çalışan haklarının onarılamaz şekilde yok edilmesini önlemek" için bir federal mahkeme tedbir kararı talep ediyor. İşten çıkartılan çalışanlardan birkaçı işçi tartışmalarına katılmıştı ve biri de bir organizasyon komitesinin üyesiydi.

Tesla'ya büyük suçlama! Elon Musk gerçekten bunu yaptı mı?

Workers United organizatörü Jaz Brisack, Bloomberg'e "Bu bir tür toplu misilleme ve işçilerin örgütlenmesinin potansiyel sonuçları konusunda herkesi korkutmak ve sürüyü itlaf etmeye çalışmak için tasarlandı.” dedi.

Kampanyaya dahil olan çalışanlar, Tesla'nın Autopilot teknolojisi için verilerin etiketlenmesinden sorumlu. Grup daha iyi ücret, iş güvenliği ve üretim baskılarını azaltan bir çalışma ortamı istiyor. Grup daha önce Tesla'nın görevlere ne kadar zaman harcadıklarını görmek için tuş vuruşlarını izlediğini ve şikayetleri yayınlamak için kullanılan dahili bir sohbet odasını kapattığını iddia etmişti.

Geçmiş raporun ardından Tesla, "tüm Tesla iş bilgilerinin gizliliğini, bütünlüğünü ve güvenliğini korumak" için bir yönerge yayınladı. Ancak bir çalışan, işten çıkarmaların işçileri korkutmak yerine harekete geçirdiğini söyledi. Sara Constatino, "Gönderdikleri mesaj oldukça açık," dedi. "Ve gerçekten de ters teptiğini düşünüyorum."

Şimdi NLRB iddiaları araştıracak ve haklı bulursa kovuşturma yapılacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.