Mobil

Tim Cook istifasını açıkladı!

Teknoloji devi Apple'ın baş isimlerinden biri olan Tim Cook, Apple'dan ayrıldığını açıkladı. İşte detaylar!

Tim Cook istifasını açıkladı!

Teknoloji devi Apple, iPhone satışlarının düşmesi ile şu sıralar gündemde. Apple CEO'su Tim Cook'un yaptırımları ve kararları ile iyice batışa giden markadan bir son dakika haberi ile karşınızdayız. Apple'ın CEO'su Tim Cook, Apple'dan ayrıldığını bugün resmi olarak duyurdu.

Tim Cook istifa etti!

Henüz ayrılık sebebi olarak bir açıklamada bulunmuş değil. Detayların ilerleyen günlerde ortaya çıkması bekleniyor. Peki Tüm Cook'un hikayesi nedir? 

Tim Cook, 1 Kasım 1960 tarihinde ABD, Alabama‘da doğmuştur. Robertsdale Lisesi’nden mezun oldu. 1982 yılında Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüında Duke Üniversitesi Fuqua İşletme Okulunda (MBA) İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı eğitimini tamamladı.

Mezun olduktan sonra önce Integrated Electronics şirketinde COO (şef operasyon sorumlusu) olarak çalıştı. Sonra da Compaq şirketinde Kurumsal Malzemelerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 12 yıl boyunca IBM‘in kişisel bilgisayarlar bölümünde Kuzey Amerika Lojistiğinden sorumlu direktör olarak görev yaptı.

Tim Cook istifasını açıkladı! - Resim : 1

Steve Jobs‘un ve Apple’ın dikkatini ise üretim işletmesinde gerçekleştirdiği tasarruf operasyonu ve perakende stratejisiyle çekti ve Apple‘a transfer teklifi aldı. Tim Cook, Mart 1998’den beri Apple’da çalışmaktadır.

Apple’da Uluslararası Operasyonlar Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak işe başlayan Cook, 2004 yılında Steve Jobs pankreas ameliyatı olduğunda 2 aylığına Apple’ın CEO’luğunu yaptı. 2007 yılında Apple’da COO yani Baş Operasyon Sorumlu’luğuna terfi oldu.

2009 yılında Steve Jobs karaciğer nakli olduğu için birkaç aylığına tekrar CEO‘luğa geçti. Ocak 2011′de ise Steve Jobs 3. kez sağlık iznini istediğinde tekrar CEO’luğa geçti ancak bu sürede Steve Jobs’da işlerden tamamen çekilmedi. 25 Ağustos tarihinde ile Steve Jobs’un kendi isteği üzerine CEO’luk görevine getirildi.

Apple’ın CEO’su Steve Jobs‘un sağlık sorunlarından dolayı 24 Ağustos 2011 tarihinde Apple’ın CEO’luğundan ayrılmasının ardından Apple’ın yeni CEO’su olmuştur. Tim Cook ayrıca Nike’ın yönetim kurulunda da yer almaktadır.

Bu yüzden yazılan her habere de inanmamak lazım. Özellikle tarihler 1 Nisan'ı gösteriyorsa sevgili Teknolojioku takipçileri.

Yorumlar
garga
aman ne komik zaten o paralari birakip nereye gidecek yalniz subir gercek apple batirdi
Cevapla
Tipitip
Çok aradınız mı!?
Cevapla
Fatih
Herşaka da bir gerçeklik payı vardır! Bence bunu yapmalı sonuçta başarısız ve teknolojiden geri kalmış bir apple var. Yeniliklere ayak uyduramıyorsan yenilenmeli
Cevapla
ni
bende oha dedim iyi haberler üst üste falan
Cevapla
fk
bu espriyi Allah yaptirdi deriz insallah :)))
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.