Mobil

Tizen, 250MB cihazlara yüklenebilecek!

Samsung'un mobil işletim sistemi Tizen, 250MB cihazlarda kullanılabilecek.


Google’ın son mobil işletim sürümü Android 4.4 KitKat’ın 512MB RAM cihazları destekleyeceği açıklamasının ardından şimdi de Samsung’un geliştirdiği Tizen işletim sisteminin 250MB cihazlar tarafından kullanılabileceği haberi geldi.

Eğer Tizen 250MB RAM cihazları desteklerse, düşük uç birçok cihaz tarafından kullanılabilecek demektir. Amaç, piyasadaki düşük seviyeli cihazlarda bile donanım özelliklerini sorunsuz ve hızlı sunarak kullanıcı deneyimini geliştirmek.

1384528966_tizen-lite.png

Tizen Lite hafif bir işletim sistemi sürümü olacak ve bunun için muhtemelen grafik efektleri gibi özelliklerinden kısıtlanmış olacak. Düşük seviyeli mobil kullanan kişiler için bu bir nimet ancak, sistemi düzgün yönetecek uygulamalar geliştirecek geliştiriciler için bir dezavantaj olabilir. En büyük sorun ise üreticilerin Tizen işletim sistemini tercih etmesi için ikna etmek olacak. Çünkü Google’da düşük seviyeli akıllı telefonlar için çalışmalar yapıyor.

Ayrıca Samsung’un Android pazarında yüzde 80 pir Pazar payı bulunuyor ve Android’den hemen vazgeçemez.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.