Mobil

Tizen işletim sistemli ilk telefon yola çıktı!

Geliştirici sürümü olarak değerlendirilen Z9005 adlı modelin dağıtımına başlandı.

Tizen işletim sistemli ilk telefon yola çıktı!

Samsung ve Intel tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu işletim sistemi Tizen deyim yerindeyse yılan hikayesine döndü. 2013’ün hemen başında tanıtılacağı yönünde ciddi iddialar gündeme gelen Tizen işletim sistemli ilk telefonun, işletim sisteminde sürdürülen çalışmalar ve uygulama mağazasının henüz yeterli seviyede olmadığı gerekçesiyle sürekli ertelendi. 

Son gelen değerlendirmeler ise telefonun ekim ayında tanıtılacağı yönünde. Üsteli Japon operatör devi NTT DoCoMo da ekim dönemi ürün portföyüne Tizen işletim sistemli ilk telefonu dahil etmiş durumda. Ortaya çıkan yeni bir belge ise Z9005 kod numarasına sahip Redwood isimli Tizen ile çalışan ilk telefonun geliştiricilere dağıtımın sağlandığını gösteriyor.

1376637426_samsung-sm-z9005-indonesia-620x394.png

Belgeler ismi geçen modelin sadece geliştiricilere özel bir versiyon olacağı ve telefonun farklı bir isim altında tüketicilere sunulması ihtimali üzerinde de duruluyor.

Son dönemde kimi haberlerde Samsung ve Intel’in Tizen’i geliştirme yönünde isteksiz davrandığı ve hatta projenin rafa kaldırılacağı konuşuluyordu. Ortaya çıkan bu belge ise işletim sisteminin geliştirme çalışmalarının devam ettiğini net bir şekilde ortaya koymaktadır. 

Yorumlar
Misafir
Meego Kerneli üzerine kurulu bir Tizen aslında şirket verilerine baktığınızda bu açıkca söyleniyor Meego adı değiştirilip Tizen Os yapıldı diye ama en tizen i değil Meego dan kodlanıp türeyen Linux Ubuntu Phoneleri merak ediyorum büyük ihtimalle romları uyacak zaten hali hazırda N9 üzerine Android kurldu bir kaç sorun dışında ciddi birşey yok tabi nokia n9 un sürücülerini açsa geliştiricilere bu çok basip ama uğraşan kimse yok eğer işler iyi gederde Linux Ubuntu hone yola devam ederse piyasada açık ne 2 yıl içinde Android diye bir işletim sistemi kalmaz youtubede Linux Ubuntu Mobile yada Phone diye bakın kurulu hali var çok acayip birşey sayfa geçişleri yüzde 99.9 Nokia N9 Meego :)
Cevapla
Misafir
Vaybe ne güzel bir açıklama.Hakikaten bebde duymuştum ve araştırmıştım.Meego gercekten süper bir işletim sistemiydi.Demekki Nokia ve Microsoft arasındaki gerilim yüzünden güzelim işletim sistemine destek vermediler.Zaten MeeGo nun ismi bile mesaj veriyordu MeeGo 'ben gidiyorum' der gibi.Tizen eğer dediğiniz gibi Meego ise arkasında durursa geliştiriciler MeeGo ya destek verirse sahiden ios a en ciddi rakip olurlar. Coldplay
Cevapla
Misafir
N9 çıktıktan 8 ay sonra Nokia ani bir karar aldı bunun en büyük etkisi şuanki ceo sunun Microsoft Çalışanı olmasıydı sanırım MeeGo Harmattan Geliştiricileri işten çıkarıldı işletim sistemi öylece kaldı ve nokia Windows ortaklığı ürünü Lumia 900 ile resmen wp çephesine geçti. bunu fırsat bilen samsung zaten oturmuş sadece market ve uygulama azlığı olan çok az sorunlu bir Linux tabanlı işletim sistemine zaten hazırdı hemen intell'e teklif yapıp MeeGo Harmattan adını Tizen Os diye yaptılar İşte gençler işin aslı astarı bu sonrasına gelelim MeeGo Harmattan Dan Güç alan Linux Kernelinin ( pc olayında ) En güçlüsü Ubuntu MeeGo Harmattan kodları ile oynamalar yapılarak Linux Ubuntu Mobile yi biraj Jan Janlı yaparak Tasarladılar youtubede var videoları ( androidciler ) görmesin kudururlar neyse yine MeeGo Harmattan dan güç alan Joly işletim sistemide türedi onuda görmesin Androidciler youtubede var. Sonra bu kervana Firefox Os yani Mozilla Abinizde katıldı. şimdi hangisi iyi? >>> devamı
Cevapla
Misafir
1. Tizen Samsung ve İntell ürünü değil. 2. İlk telefonda değil. 3. Bilip bilmeden konuşmayın. 4. Samsung bada ile müşterilerini rezil kepaze etti bu bir gerçek. İşin aslına gelelim Tizen konusuna. Tizen nedir? Kim niye yaptı? Tizen = Maemo = MeeGo Dur. Bu işletim Sistemi Maemo yani Nokia'nın geliştirdiği Bir işletim sistemi idi Gelecekte çığır açması planlanan İşletim sistemi İntell + Nokia ile ortak çalışmalar sonucunda Adını MeeGo olarak aldı Linux Tabanlı çok güçlü bir İşletim sistemi oldu ve ilk Maemo Lu Telefon N900 ilk MeeGo Lu telefon N9 'dur MeeGo Süper hızlı yüzde yüz Ham Linux kernelleri üzerine kuruldu dediğim gibi Maemo iken revizyon yapılıp intell + nokia ortaklığı sonucunda ortaya MeeGo Çıktı adının tamamı MeeGo Harmattan diye duyruldu N9 telefonda Kullanıldı Hem çok seri hemde çok hızlı bir işletim sistemi oldu tek eksiği Market olayının ve programcıların az olması idi ama androidde ilk zamanlar Öyle idi zamanla oturacaktı ama N9 çıktıktan 8 ay sonra Nokia >>> devamı
Cevapla
Misafir
Şimdi Tizen Os büyük ihtimal Uygulama azlığı nedeni ile ( MeeGo Harmattan ) diyelim Kerneli o çünki bir kaç değişiklik ile Android marketi kullanacak sonuç olarak Linux Ubuntu Mobile'nin en büyük özelliği Android marketteki her uygulamayı çalıştırması :) Joly henüz okadar becerikli değil kısa öz Nokia hayatının yanlışını MeeGo Harmattan geliştirmeyi bırakmakla yaptı zaten Bir N9 yada N900 kullanıp özellikle N9 kimse Androidli bir telefon kullanmazdı Çünki o kadar esnek ve hızlı ki Androidler gibi kasılan bir işletim sistemi değil şahsen N9 kullandım ve inanın geliştirilseydi çok işler yapardı yani gençler Samsung bu sefer sağlam mala kapak attı inşallah tizen romları N9'a uyar büyük ihtimal uyacakta gerçi Ubuntuda uyar ben şahsen Linux Ubuntu Mobile taraftarıyım adamlar süper geliştirmiş MeeGo Harmattanlı youtubede var girin gözünüz Has Linux görsün Android gibi çakma Linux değil. detaylar : http://tr.wikipedia.org/wiki/MeeGo resmi siteside var Meego türkiye var girin orada
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.