Mobil

Trend Micro sahte mobil uygulamalar için uyardı!

Angry Birds Space ve Instagram gibi uygulamaların sahte sürümleri, kullanıcıların hem kişisel bilgisayarlarına hem de taşınabilir cihazlarına sızıyor.

Trend Micro sahte mobil uygulamalar için uyardı!

Kısa süre önce Facebook, yaklaşık bir hafta önce Android sürümü çıkan popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ı satın aldığını duyurdu. Satın almanın yaklaşık 1 milyar dolara gerçekleştiği bilgisi verildi. Siber suçlular da hiç vakit kaybetmeden Instagram’ın popülerliğinden yararlanmaya başladı. Trend Micro uzmanları, Instagram’ın sahte sürümünü barındıran dolandırıcı bir site bulduklarını açıkladı.

1335960106_3-instagram-legit.jpg

Trend Micro Analisti Karla Agregado’nun açıklamalarına göre, bulunan sayfa kendini Instagramın resmi sitesi gibi tanıtırken, verilen sahte bağlantılarla kullanıcıların zararlı yazılım indirmesi isteniyor.

Angry Birds Space’in de sahte sürümü bulundu!

Bir diğer Trend Micro Analisti Jonathan Beltran da Angry Birds Space’in sahte sürümünü bulduğunu açıkladı. Sahte Instagram uygulamasına benzer şekilde hazırlanan popüler oyun, dolandırıcı bir Rus sitesinde barındırılıyor. Hem Instagram hem de Angry Birds Space üzerinde yapılan analizlerde, iki zararlı yazılımın da kullanıcılardan, uygulamanın aktif hale gelmesi için izin istediği görüldü. Aslında bu sırada zararlı yazılımın daha önceden belirlenmiş numaralara mesajlar attığı ortaya çıktı. Aynı zamanda dolandırıcı uygulamanın yine önceden belirlenmiş sitelere bağlanarak, cihazlara başka dosyalar indirdiği belirlendi.

1335960155_angrybirdspace1.jpg

Bundan kısa süre önce Trend Micro uzmanları, özellikle Rusya alan adı bulunan sahte web sitelerinin popüler Android uygulamalarının indirilmesini teşvik ettiğini keşfetti. Bu uygulamalar arasında Fruit Ninja, Temple Run ve Talking Tom Cat yer aldı. Kullanıcıların özellikle üçüncü parti sitelerden Android uygulaması indirirken oldukça dikkatli olması gerekiyor. Trend Micro, Smart Protection Network sayesinde zararlı yazılım bulunduran web sitelerindeki bağlantıların tıklanması ve sahte Instagram ve Angry Birds Space uygulamalarının indirilmesinin önüne geçiyor. Ayrıca Trend Micro Mobile Security Android akıllı telefonlara zararlı yazılım bulaşmasının da önüne geçiyor.

*Basın bülteninden derlenmiş haberdir.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.