Mobil

Trump TikTok’un satılması için 90 gün süre verdi!

Trump, TikTok için ByteDance'in ABD'deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımladı.


ABD Başkanı Donald Trump, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in ABD'deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımladı.

Trump TikTok’un satılması için 90 gün süre verdi!

ABD Başkanı Donald Trump yeni bir kararname yayınladı, söz konusu kararnamede  yer alan açıklamada ise ByteDance'in ABD'nin ulusal güvenliğini tehdit edebileceğine yönelik "güvenilir kanıtlar" olduğu ifade edildi. Bu nedenle TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in, ABD'deki tüm varlıklarını 90 gün içinde elden çıkarması öngörüldü.

Elbette, Microsoft veya başka bir Amerikan firması kısa biçimli video uygulaması TikTok'un ABD operasyonlarını süre dolmadan satın alırsa, bu yasağın ortadan kalkacağı bizzat Trump tarafından daha önce belirtilmişti.

Bu fikrin temelinde yatan sebebin sadece TikTok'u tek başına cezalandırmak değil, Çin merkezli ana şirketi ByteDance'ı Amerika Birleşik Devletleri'nden çıkarmak olduğu düşünülüyor.

ABD'nin ana endişesi ise; TikTok'un büyük ölçüde genç olan kullanıcılara ait kişisel verilerini toplaması ve Pekin'de bir masa üzerinde oturan meşhur sunucuya göndermesi. Ancak TikTok, ABD bilgilerini gönderdiği tek sunucuların eyaletlerde ve Singapur'da bulunduğunu ve sunucunun ikinci ülkede yedekleme için kullanıldığını iddiasında bulunuyor.

TikTok, 15 veya 60 saniye uzunluğunda videolar kayıt edip paylaşıma sunmaya imkan sağlıyor. İçerikler ise genelde gençlere ait olup, danslar, şakalar, müzik ve protestolar (politik ve diğer) türünde oluyor. Uygulamanın eyaletlerde 100 milyona yakın ve dünya çapında 800 milyondan fazla kullanıcısı var. App Store ve Google Play Store'dan iki milyardan fazla kez yüklenmiş olduğunu da ayrıca belirtelim.

Yorumlar
TurkTR
Darısı Türkiye'ye!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.